Béton brut

Trzysta lat, Karol!

darwin

Charles Robert Darwin

1809, 12 lutego - 1882, 19 kwietnia

Ewolucja pozwoliła nam porzucić pozycję misjonarską”


Z tyłu głowy

Zwykła impreza.

Gwar, gorące powietrze przesycone zapachem tytoniu i potu. Obecni na sali wykonują ruchy brownowskie, zbijając się w grupy, których wyznacznikiem czasu rozpadu jest atrakcyjność tematów poruszanych przez część męską i głębokość dekoltów części żeńskiej do ilości skonsumowanego alkoholu.

Być może to całkiem niezwykła impreza?

Fotele gwałtownie odsunięte od stołu wykonały pasaż na drewnianą podłogę i krzywe nogi. Agresja trzymała za poły koszuli Strach i potrząsała nim rytmicznie. Niepewność, która przyszła na imprezę razem ze Strachem nie potrafiła zdobyć się na interwencję. W dawnych czasach często trzymała się razem z Agresją, teraz nie potrafi już znaleźć z nią wspólnego języka.

To nie ma sensu” — powiedziała do zgromadzonych Apatia, skinęła głową i rozpoczęła powolny proces zbierania się do wyjścia. Nie było powodu żeby się śpieszyć. Brak Kultury nadal rzygał do zlewu.

Schyłek imprezy pomiędzy nadchodzącą bójką a wymiocinami.

Pstryczek w ucho obrócił Agresję o 180 stopni, “blaszka” w czoło zneutralizowała zdolność do gwałtownej reakcji. “Weź idź, przydaj się na coś. Wyciągnij tego chama ze zlewu. Strach, weź się ogarnij. Masz takie wielkie oczy, że prawię żałuję, że nie jestem Twoim okulistą. Komu innemu sprzedają okulary w metrach kwadratowych? Apatia, Ty wypierdalasz. Nie, serio. Siedzisz, pijesz, nigdy nic ciekawego nie wnosisz do konwersacji.”

Szmer rozmów wypełnił salę po przemówieniu Pewności Siebie.

— “Spokój! Spokój!”

— “Słucham?” — odezwał się facet bujający się na fotelu.

— “Weź im coś powiedz”

— “Nie będę mówił, że jest łatwo. Siedzimy tu dzień w dzień i szczerze mówiąc sam już mam dość obliczy niektórych z was” — tu wskazał podbródkiem Głupie Miny — “ale jaki mamy wybór? Osobno jesteśmy tylko małymi trybikami, razem stanowimy naprawdę wkurwiającą osobowość. Tego należy się trzymać”

— “Tylko Spokój nas uratuje”

— “Właśnie. I do usług.”

Poczucie Bezpieczeństwa polało jeszcze jedną kolejkę szkockiej na kamyczkach. Impreza z tyłu mojej głowy trwała dalej.


Impreza z okazji braku okazji

Ludzie organizują imprezy z różnych powodów. Ktoś się urodził, ktoś umarł, wytłoczono nowe ISO z systemem operacyjnym, zupa była za słona i sędzia powiedział, że rozwód jest dobrym rozwiązaniem dla obu stron.

Jak dla mnie to zupełnie rozsądne powody żeby na chwilę popływać w falach alkoholowego morza, czy też poskakać w rytm muzyki.

W piątek trzynastego tego miesiąca mam zamiar zorganizować imprezę. Tego dnia POSIX time osiągnie wartość: 1234567890. 1

1234567890

Kto w duszy jest nerdem, ten wie, że impreza z takiej okazji jest czymś, co trzeba zorganizować. Powiadomcie swoich znajomych i wypijcie za następne 1234567890 szarpnięć zegara. Czy będzie lepsza okazja na wspominki?

Za moich czasów nie mieliśmy Internetu, dokumentacje drukowaliśmy razem z opozycją na przenośnych powielaczach. Prąd wyłączali podczas kompilacji, bo był trzeci stopień zasilania. Telefonów nie mogliśmy phreakingować, bo i tak nie działały. 2 Na jeden automat telefoniczny wypadało siedmiu milicjantów, ZOMO-wiec i trzy czwarte psa rasy ‘mieszaniec z wilczurem’.

Mój pierwszy program ważył 17Kg i debugowałem go klejem ‘Guma Arabska’, który jak sama nazwa wskazuje, nie był ani klejem, ani arabskim.

Bosko, w śniegu, pod górkę w obie strony.

Ale czy narzekaliśmy?!”

 1. 23:31:30 UTC, dla nasgodzinę później, ale chyba nie uśniecie, prawda?
 2. tu trochę kłamie, bo pewnie większość z was umiała dzwonić przez zero z dobrze wymierzonym stuknięciem w automat, prawda?

GMail Offline. Trzymaj laptopa przy tyłku.

O możliwości przejścia w tryb ‘offline’ w GMailu napisali już wszyscy profesjonalni blogerzy. Nie czytałem jednak niczego co wykraczałoby za opisanie funkcjonalności lub przetłumaczenie prisrilisu. Jak to się dzieje, że GMail jest dostępny gdy nie jesteś podłączony do sieci? Czy wiążą się z tym jakieś problemy?

Technologia, technologia, technologia

Przestępnym wymogiem do używania poczty bez kabelka jest wtyczka Gears, dostępna dla przeglądarek Safari, Firefoks, Chrome i IE. Przeglądarka z aktywną wtyczką udostępnia stronom WWW możliwość zapisywania danych na dysku lokalnego komputera.

Sercem wtyczki jest SQLite, mała i szybka baza danych, która nie wymaga serwera — wszystkie dane zawarte w takiej bazie trzymane są w jednym pliku. Oczywiście powoduje to, że modelem dostępu do danych jest “wielu-czyta-jeden-pisze”, nie jest to jednak ograniczenie w przypadku Gears, jedynym zapisującym dane procesem jest przeglądarka.

Jak wygląda pojedyncza sesja?

Logujesz się do swojej poczty, strona, przy pomocy JavaScriptu, szturcha Zębatki i mówi, żeby sprawdziło z kiedy ma ostatnie e-maile i kontakty, bo ona ma z środy. “Z środy? Szlag, dawaj je” — odpowiadają Zębatki. Gears otwierają bazę SQLite i notują zmiany w poczcie, kontaktach, tagach i innych elementach. Kiedy już uzgodnią, że są spoko ziomale w temacie danych, zaczynają się Ciche Dni 1.

Kiedy urwiesz się z kabelka, siedzisz w pociągu i modlisz się w duchu o śmierć współpasażera wykonującego skomplikowany rytuał pożerania kanapki z mielonką w kakofonii beknięć i mlaskania, możesz wpisać w swojej przeglądarce adres GMaila. Przeglądarka wczyta “pierwszą stronę”, którą ma zawsze pod ręką na dysku, bo Google powiedziało “masz, pamiętaj tę stronę, ona się mało co zmienia”, ona znów spróbuje zobaczyć czy ma w zasięgu sieć.

Jeżeli sieci nie ma “pierwsza strona” mówi do Gears: “Zakładaj sukienkę, masz tu biustonosz i watę, wysokie obcasy i perukę — będziemy udawać Internet!”. Od tej pory statyczna strona w HTML, przy pomocy JavaScriptu i API Zębatek będzie pobierała dane z bazy SQLite, wyświetlała je jakby nigdy nic i notowała wszystkie zmiany, które odeśle do serwera, gdy tylko pojawi się szansa.

Problemy, problemy, problemy

Nie ma róży bez ognia, bo gdzie drwa rąbią, tam koniom lżej.

Hipotetyczna sytuacja: Halina Ź, dobrze zapowiadająca się pracownica działu Kłamstwa i Dezinformacji 2 utrzymuje swoją pocztę w pełnej synchronizacji dzięki wyżej wspomnianej technologii. Dostęp do firmowej poczty jest niezbędny w te ciężkie, weekendowe, wyjazdy firmowe z dyrektorem do jego letniego domku w absolutnej głuszy.

Emil O., znany ze swojej nienawiści do wszystkiego, co oddycha, wie o tym. Ma też  szansę podsiąść koleżankę i poużywać jej komputera. Czasem dlatego, że mu pozwala, zwykle dlatego, że nie blokuje ekranu gdy wychodzi na papierosa.

Ponieważ jest to abolutnie zmyślona historia, cała firma używa Linuksa na biurkach 3.

cd  "~/.mozilla/firefox/kw6ebg01.default/Google Gears for Firefox/mail.google.com/https_443"

cp hania.z@gmail.com-GoogleMail#database /media/usbkey

Jeden ruch i cała baza danych SQLite jest już na moich kluczu USB, który wpiąłem. Odmontować i biegiem do swojego biurka.

Co teraz? Teraz wszystko. Emil odpala terminal, instaluje 4 SQLite na swoim komputerze i wystukuje w terminalu

sqlite3 /media/usbkey/halina.z@gmail.com-GoogleMail#database

Od tego momentu wszystkie dane skazane są na łaskę i niełaskę faceta o bardzo złym portrecie psychologicznym.

SELECT Name, PrimaryEmail From Contacts;

I mam wszystkie kontakty Hani.

SELECT COUNT(c2FromAddressName),c2FromAddressName FROM MessagesFT_content GROUP BY c3FromAddressEmail ORDER BY count(c2FromAddressName) DESC;

I wiem, kto do niej pisze i jak często.

SELECT MessageId FROM Messages WHERE NumberOfAttachments > 0;

Jakie e-maile mają załączniki.

SELECT c2FromAddressName, c3FromAddressEmail FROM MessagesFT_content WHERE c0Subject = 'Wyjazd' OR c1Body LIKE '%seks%';

Kto wspominał o wyjeździe w temacie lub o seksie w treści.

Strachy na lachy?

Powiecie, że wyciągnięcie danych z innych klientów pocztowch to też zero problemu i będziecie mieć rację. Nigdy wcześniej jednak nie było możliwe tak proste operowanie na danych, a wszystko to dzięki bazie! Jak tu nie kochać SQL-a. Co więcej, chyba każdy programista już widzi oczami fantazji 50-100 linijkowy program w Ruby czy Pythonie, który odpalony na komputerze  ofiary objada ją ze wszystkich ciekawych informacji i wysyła je na nasz prywatny serwer celem analizy.

Są też dobre strony, bawiąc sie własnym plikiem z GMaila popisałem zapytania wyrzucające najróżniejsze statystkyki. Kiedy pisuje najwięcej, kto najwięcej bluzga w treści.

Z całości płynie kilka oczywistych wniosków:

 1. Nie synchronizujcie poczty na komputerach, nad którymi nie macie fizycznej kontroli
 2. Nie puszczajcie do swojego komputera ludzi
 3. Jeżeli dzielicie z kimś komputer, to upewnijcie się, że inny użytkownik nie ma dostępu do waszego katalogu domowego
 1. które są raczej cichymi minutami
 2. dawniej marketing
 3. hahahaha, snort
 4. nie, miał zainstalowany, ale to tekst na potrzeby nongikowej części czytelników

Kolejna lista osobista: anime

Vox populi, vox dei.

Wstępy są dla mięczaków.

Akira

アキラ, 1988

akira_movie_posterBył wiosenny dzień, Częstochowa roku pańskiego 1997, moja pierwsza wizyta w Manga-Roomie.

Dawno temu demoscena komputerowa przenikała się delikatnie z grupami otaku (niemały wpływ na to miał wielki popularyzator japońskich gratów i znany muzyk na amigowej scenie — Mr. Root) i każdy, kto miał już dość picia i darcia mordy do ekranu, mógł wbić się w tłum ludzi i próbować oglądać anime.

W takich warunkach po raz pierwszy zobaczyłem Akirę.

O samym filmie można powiedzieć tyle: trzeba go zobaczyć żeby mieć jakieś odniesienie do tego co się działo później w świecie anime. Jeżeli masz jakiegoś znajomego Otaku to po prostu poproś o płytkę. Nie może nie mieć. Gatunkowo cyberpunk. Dużych robotów nie pamiętam. Małe dzieci trzymać raczej z daleka. 1

Zobacz trailer Akiry

Appleseed, Appleseed: Deus ex Machina

アップルシード, 2004, 2007

appleseed

Ratatatata. Buuuum! \

Appleseed i Appleseed: Ex Machine to dwa filmy, które podążyły holiudzkim szlakiem do sukcesu: scenariusz jest ciekawym dodatkiem do potyczek na pistolety, pięści i bomby, prowadzonych przez bohaterów z hordami przeciwników. Nie ma w tym nic złego. Mamy tajemniczą przeszłość głównej bohaterki, jej tragiczną miłość do partnera, któremu niestety urwało wszystkie witalne części i został zapakowany w metalowe gacie, jego klona i terrorystów.

Do użycia z piwem i chipsami w weekendowy wieczór. Dzieciom? Jeżeli pokazałeś im coś co leży na półce “Matrix”, to tak.

Zobacz trailer Appleseed

Zobacz trailer Appleseed: Ex Machina

appleseed1

Azumanga Daioh

あずまんが大王, 26 odcinków

azumanga

Shōjoto gatunek anime (i mangi) przeznaczony dla młodych dziewczynek. Głównymi tematami są perypetie życia szkolnego, dorastanie, pierwsze miłości i wszystkie te problemy związane z przerastaniem intelektualnie kolegów, którzy zaczynają komunikować się z wami patrząc na wysokość ramion.

Azumanga to jedna z tych pozycji, które wkłada się na półkę “wstydliwe przyjemności”. Sześć dziewczynek, liceum, wiecznie walczące ze sobą nauczycielki (które czasem lubią sobie iść wypić 2 ), potencjalnie zboczony nauczyciel.

Każdy odcinek składa się z dwóch lub trzech miniepizodów.

Ach, Osaka. Jeżeli jest powód żeby zobaczyć kawałek tego serialu, to jest nim Osaka 3Ayumu Kasuga, koleżanki ją tak nazwały gdyż przeniosła się właśnie z Osaki — postać, której nie da się nie kochać. Absolutnie oderwana od rzeczywistości, rzucająca absurdalne uwagi, kiepski uczeń i źródło ataków śmiechu.

Dzieciom? Zawsze, choć czasem odcinki opływają w dość psychodeliczne momenty, których nie można wytłumaczyć ludziom, którzy jeszcze nie mieli doświadczeń z narkotykami.

Zobacz trailer Azumangi

Dodatkowo idealny podkład na Maczki z Osaką.

azumanga1

Batman: Gotham Knight

2008

batman1

Morderczy fani anime mogą mnie nabić na pal za umieszczenie tego tutaj, ale co tam, raz się żyje — potem się ino straszy.

Przed wypuszczeniem do kin “Mrocznego Rycerza” zanęcono publikę DVD zawierającym sześć krótkich historii o tak lubianym bohaterze. Dla prawdziwego fana obowiązkowa pozycja.

Zobacz trailer Batman: Gotham Knight

batman

Bleach: Memories of Nobody

2006

bleach

Bleach to jeden z popularniejszych seriali będących obecnie w produkcji. “Memories of Nobody” to pierwszy pełnometrażowy film, który nie jest bezpośrednio oparty na mandze. Prawdopodobnie nie da się go oglądać bez przebrnięcia przez pierwszą część serialu. (od pierwszego odcinka do uwolnienia Nee-san jest ile? Siedemdziesiąt odcinków lekko. Ktoś, kto jest na bieżąco może mnie poprawić?)

Mimo to umieszczam to anime na liście, bo jest naprawdę dobre. Klasyczne “miłość zwycięża wszystko” wsparte całkiem ciekawym pomysłem na scenariusz, no i genialny soundtrack.

Zobacz trailer Bleach: Memories of Nobody

bleach1

Blood: The Last Vampire

ブラッド ザ ラスト ヴァンパイア, 2000

blood

Baza wojskowa Stanów Zjednoczonych w latach 50, nowa uczennica, Saya. Ostatni oryginalny wampir, zajmujący się zawodowo nabijaniem na katanę maszkar.

Nie można nic więcej napisać. Każdy kto ma sześćdziesiąt minut powinien zobaczyć. Zwłaszcza miłośnicy horrorów.

Zobacz trailer Blood: The Last Vampire

blood1

Chobits

ちょびっツ, 2002, 26 odcinków

chobits

Hideki Motosuwa jest wieśniakiem. Przepraszam: rolnikiem. Znów nie dostał się na uniwersytet, bo prócz bycia wieśniakiem ma słabe oceny. Wyrusza więc do Tokio by podjąć naukę w szkole przedwstępnej, która przygotuje go do ponownych egzaminów.

Czego może chcieć młody facet? Każdy młody facet chce komputera i cycków, w tej kolejności. Składa się wręcz doskonale, bo w historii rolę komputerów odgrywają persocomy, androidy pełniące funkcję PC-tów. Najlepiej sprzedają się te przebrane w stroje francuskich pokojówek, nie wiem czemu.

Problem w tym, że Hideki jest raczej upośledzony finansowo. Głupi ma jednak szczęście, prawda? Ktoś wyrzucił zupełnie dobry model na śmietnik, a nikt przecież mi nie powie, że wynoszenie komputera ze śmieci to coś, czego by nie zrobił.

Pierwszym problemem jest to, że komputer nie ma dobrze opisanego guzika “włącz”. 4 Ach, radości poszukiwania. Drugim problemem, Chi nie ma oprogramowania. Jedyne co umie powiedzieć to — nie zgadniecie — “Chi” (oraz “Chi?”).

Lekko zboczone ([ecchi](http://en.wikipedia.org/wiki/Ecchi, mocno zabawne.

Ścieżka dźwiękowa wprost wbija w ziemie, można jej słuchać zupełnie bez oglądania anime.

Trailera nie ma, jest temat z czołówki, którym uwielbiam wpieniać ludzi w biurze. Tak, brzmi jak disko, ale ma fajową partię basu, której nie słychać bez słuchawek.

chobits1

Five centimeters per second

秒速5センチメートルアチェインオブショートストリーズアバウトゼアディスタンス, 2007

5cm

Pisałem o tym niedawno. Po prostu zobaczyć. Jeżeli macie możliwość wersję HD.

5cm1

Ghost in The Shell, Ghost in The Shell: Innocence

攻殻機動隊, 1995. イノセンス, 2004.

gits1

Ktoś nie widział Ghost in the Shell? Nie chce mi się wierzyć.

Motoko Kusanagi pracuje w specjalnej jednostce policji, Sekcji 9.

Motoko Kusanagi jest cyborgiem.

Coś szepcze w duszy Motoko Kusanagi.

My name is Project 2501. 5 I am a life form, spontaneously created from the sea of information.”

Trailer Ghost in the Shell.

Trailer Ghost in the Shell: Innocence

gits

Hotaru no Haka

火垂るの墓, 1988

hotaru

Wojna to tragedia. Na wojnie giną ludzie.Seita i jego młodsza  siostra, Setsuko, w wyniku działań wojennych traci rodzinę. Matka ginie podczas bombardowania Kobe, Ojciec gnie pełniąc służbę w japońskiej marynarce wojennej. Kiedy nie masz nic pozostaje Ci tylko jedno: przeżyć.

Hotaru no haka, czyli groby świetlików.

Świetliki giną szybko, kamikadze płoną jak świetliki. Spadające na miasto bomby oświetlają nocne życie miasta. Mocny, antywojenny film. Animacja stworzona na podstawie biografii.

hotaru1

Hellsing

ヘルシング, 2001, 13 odcinków

hellsing

Alukard 6 to taki neonazista w świecie wampirów. Słabe, nic nie warte, wampiropodobne indywidua,  stworzone sztucznie przy użyciu freak-chipa, zasługują na śmierć w sposób możliwie szybki i bolesny. Jedynym problemem Alukarda jest to, że w wyniku pewnych starych przyrzeczeń, musi słuchać się człowieka. Jego kierownikiem planowanej eksterminacji wampirów jest Integra Hellsing, córka starego Hellsinga, który wsławił się wykończeniem Drakuli.

Dobra zabawa dla całej rodziny, jeśli tylko wyprosisz swoją dziewczynę/żonę i poczekasz aż dzieci pójdą spać.

Soundtrack wart uwagi.

Zobacz intro

hellsing1

Howl’s moving castle

ハウルの動く城, 2004

howl

Starość nie radość. Gorzej, gdy starość przychodzi nagle z pominięciem powiedzmy 70 lat życia w wyniku klątwy rzuconej przez wiedźmę.

Ruchomy Zamek Howla to animowna adaptacja książkiDiana Wynne Jones pod tym samym tytułem. Zdecydowanie pokazać dzieciom.

Zobacz trailer Howl’s Moving Castle

howl1

Monster

モンスター, 2004, 74 odcinki

monster

Tutaj propozycja trochę na wyrost. Utknąłem na piątym odcinku, ale nie wątpię, że całe anime jest równie dobre jak to, co zobaczyłem. Całość dzieje się w Niemczech, w latach osiemdziesiątych. Młody lekarz, który w przeciwieństwie do zwierzchników, czytał przysięgę Hipokratesa ratuje życie pary dzieci. Miał uratować burmistrza, który miał zdecydowanie więcej pieniędzy. Od tego momentu robi się tylko ciekawiej.

Zobacz intro Monster

monster1

Musishi

蟲師, 2004, 26 odcinków

Tutaj jak z Monster, widziałem tylko trzy odcinki, ale były niesamowite. Jeszcze nie za bardzo rozumiem o co chodzi w całości, ale z pewnością główne role grają mushishi (takie duszki) i lokalnego odpowiednika Petera Venkmana w stroju a’la Włóczykij.

Za nic na świecie nie mogłem znaleźć intra czy trailera, macie jakieś losowe ujęcia z różnych części.

Ranma 1/2

らんま1/2, 1989, 161 odcinków

ranma

Zamiast pisać krótki opis Ranmy oddam głos znanej mikrocelebrytce i rysowniczce komiksów.

Omg, jakie to gupie. Obejrzałam 13 odcinków czekając na puentę…

Innymi słowy: bardzo warto.

ranma1

Shin-Chan

クレヨンしんちゃん, 1992, ponad sześćset odcinków i nadal idzie ;-)

shinchanGdyby Bart Simpson był zabawny, a Dennis “the menace” był na serio rozrabiaką, to połączeni byliby Shinem, pięciolatkiem uwielbiającym robić Głupie Rzeczy.

Dać dzieciom jeśli macie odwagę.

Z tego co pamiętam puszczała go nawet jedna ze stacji w Polsce. Nie wiem jednak która, posiadacze telewizora mogą sobie sprawdzić. Niestety u nas nadawano to nocą, bo Shin czasem biega z gołym tyłkiem. Narodowej dulszczyzny nic nie boli bardziej niż goły tyłek.

Poza tym to potencjalny materiał dla pedofilów.

Spirited Away

千と千尋の神隠し, 2001

spirited

Twoi rodzice to istne świnie, dostałaś pracę w łaźni dla bogów i demonów (nic tak nie pomaga istotom ezoterycznym w męczeniu ludzi jak czyste uszy) i byłoby fajnie gdyby nie to, że umowę pisali wyjątkowo wredni prawnicy. Za miejsce do spania tracisz imię i możliwość opuszczenia pracodawcy. Pierwszym klientem został wyjątkowo cuchnący osobnik, do wtorku daleko.

Kolejne małe arcydzieło, tak w dziedzinie animacji jak i historii.

Dać dzieciom.

Zobacz trailer Spirited away

spirited1

Słowo od Ojca prowadzącego

Musiałem wyciąć wiele tytułów. Nie dlatego, że były słabe. Nie były bardzo-bardzo-dobre, a ja tę notkę klikam już drugi dzień i nie mam już siły dodawać kolejnych pozycji. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie i nie krępujcie się podrzucić mi propozycji w komentarzach. Ergo Proxy i Samuraj Szampoo leżą nadal nieodpakowane, Naruto i DBZ nie chcę oglądać, Robin jest słabe, mechy mnie męczą. To tak żeby zawęzić potencjalne propozycje. ;-)

 1. oczywiście akurat NIE MAM płyty, stąd brak screenów ;-) 
 2. jeden z moich ulubionych odcinków
 3. naprawdę
 4. Dla ciekawskich: wagina
 5. Projekt 2501 występuje też “Pi”
 6. wspak; Drakula

Blue Monday dla Czarnej Tłuszczy

Psychologowie mówią, że „blue monday” (dosł. smutny, przygnębiający poniedziałek) wyznacza taki dzień w roku, gdy kumulują się wszystkie niekorzystne zdarzenia: niskie nasłonecznienie, świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych, a także czas, który upłynął od Bożego Narodzenia, gdy kończą się terminy płatności pożyczek związanych z zakupami świątecznymi.

TVN24 via Zupa Czerskiego

Zastanawiające. Rozbierzmy to na malutkie kawałki.

Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne to zabawa dla ludzi bez jakiejkolwiek woli zmiany. Człowiek taki potrzebuje jakiegoś symbolu, który pomógłby mu coś zrobić. “Narodziny” nowego roku, przeskok najwolniej zmieniającej się liczby na zegarku, są świetną wymówką do zrobienia swojej psychice fellatio.

Nie umiesz rzucić fajek 18 maja, gdzieś w porze obiadowej? Zaklęcie: “W nowym roku obiecuję sobie, że…” niewiele Ci da.

Pożyczki świąteczne

Ludzie biorący kredyty na święta zgodnie ze starą zasadą “zastaw się — postaw się” mają dwa problemy:

 1. Nie mają pieniędzy (a będą ich mieć jeszcze mniej)
 2. Nie potrafią objąć głową punktu pierwszego

W takim przypadku prócz Smutnego Poniedziałku mają też Nieciekawy Wtorek, Męczącą Środę, Apatyczny Czwartek, Obolały Piątek i Chujowy Weekend.

oraz picie alkoholu oraz palenie papierosów”

Oraz autor nie napisał, czy to zmienna obniżająca wrażliwość na Poniedziałek, czy zwiększająca szanse wystąpienia.

Mam własną teorię. Dziś postaram się przeprowadzić dowód we własnym zakresie.


Pochwyc problem w zeby

Uwielbiamy marudzic. Zupa byla za slona, orgazm za krotki, piwo cieple, szef sie na nas krzywo patrzy. Siedzac na kanapie, ktora nie jest ze skory, placzemy nad telewizorem, ktory ma tak malo cali, ze ledwo widac pryszcze w HD.

Jestesmy ofiarami dobrobytu.

Bioimy sie o rzeczy, ktore mozna z natury odwrocic lub naprawic. Bezrobocie, zwiazki, pusta lodowke, opozniony pociag, ktory zabierze nas na wakacje. Rzeczy prawdziwie tragiczne i nieodtwarzalne nie spedzaja nam snu z powiek. I dobrze. Taki strach sparalizowalby nas absolutnie.

Ostatnio zastanawialem sie, co by bylo, gdybym polamal sobie rece. Albo stracil je w ogole. Takie mysli przychodza mi glownie po bardziej zajadlych meczach. Takich, gdy schodzisz z podbitym okiem, wybitym palcem i zostawiasz na linii smuge krwi cieknaca Ci z nosa. Eri zazartowala, ze musialbym pisac przy pomocy czegos w ustach, albo palcami u stop. Siegnalem wiec po notatnik, wyciagnalem pioro i wcisnalem sobie w morde. Po zdaniu zdretwiala mi szczeka.

Ta notatka powstaje w ten sam sposob. Wlasnie musze przerwac i zapalic, bo klawiatura laptopa pokryta jest moja slina. Nie moge wcisnac klawisza ‘alt’, nie moge wcisnac ‘shift’. Kark sztywnieje od patrzenia w klawiature z odleglosci 10cm.

Jeden z moich przyjaciol poprosil kiedys o doplate do biletu miesiecznego komunikacji miejskiej. Szef odpowiedzial, ze ‘powinien sie cieszyc, ze jest mlody i ma nogi’. Uznalismy to za przejaw wybitnej glupoty manazerii. Moze bylo w tym jednak ziarnko prawdy? Jedyne o czym teraz moge myslec to fakt, ze robie sobie glupi eksperyment i bede mogl zaraz polozyc rece na klawiaturze. Odkrywam tez mniejsza potrzebe opowiedzenia komus o tym, ze padla mi bateria w laptopie i wyrazic zal z tego powodu. Na linii problemow wydatek 200 PLN lezy zdecydowane blizej ‘problem nieistniejacy’ niz pisanie tekstu w tempie wyraz na 15 sekund.

armless


Dedede! Ka? /var/log

 1. Nie będziesz miał blogów cudzych przede mną
 2. Nie uczynisz sobie obrazu, gdy siedzę i piję na imprezie. Pozwę Cię i wygram sprawę, bo jestem blogerem niefotogenicznym  a karzącym
 3. Nie używaj e-maila mojego do byle czego, robisz to nadaremno
 4. Pamiętaj, aby w dzień deadline — smęcić
 5. Czcij kierownika swojego, możesz mieć gorszego
 6. Nie będziesz zabijał praktykantów podczas okresu próbnego
 7. Nie będziesz cudzołożył. Serio. Nie będziesz. Jesteś programistą, masz inne sprawy na głowie
 8. Nie będziesz kradł, boś za słaby by nosić fanty. Będziesz łamał licencje i prawa autorskie w imię moje
 9. Nie będziesz kłamał. Mamy na wszystko logi
 10. Nie pożądaj żony bliźniego swego, wybrała jego, co świadczy o stanie jej umysły. Nie pożądaj też niczego, co ma w domu i ogródku, prócz zajebistej serwerowni w piwnicy.

(Pomiędzy dokumentacją, pociągami i skrzynką wypchaną e-mailami nadchodzi czas, w którym już więcej nie mogę myśleć. Głupie rzeczy mnie wtedy cieszą. Winią za tę notkę obarczam status Shota, do którego powiedziałem sobie pod nosem “6. nie będziesz zmywał” i stąd uzyskałem efekt kuli śnieżnej.)


Byōsoku Go Senchimētoru a chein obu shōto sutorīzu abauto zea disutansu

Kolejne anime, które warto zobaczyć: “Pięć centymetrów na sekundę” 1 . Sześćdziesiąt trzy minuty wypełnione wizualną orgią i jedną z tych historii, która mogła przytrafić się każdemu z nas.

Zapowiedź. DVD. Recenzji nie linkuję, większość zdradza scenariusz.

shot0002

shot0003

shot0005

shot0006

shot0007

 1. szybkość z jaką opadają płatki kwitnącej wiśni

Pozostawiony śmierci

Są ulice, miejsca i ścieżki, które znasz doskonale. Za dnia śmieją się do Ciebie koszmarnymi reklamami, wykonami przez kuzynów właścicieli sklepów, co znają się na grafice i typografii. Za dnia pełne są ludzi i idzie się nimi z pewnością.

Gdy nimi biegniesz, nocą, zamieniają się w labirynt. Neony pływają w kałużach, rzeczywistość istnieje w plamach światła ulicznych latarni. Uciekasz nimi, a dookoła gra muzyka. Coraz szybciej bijące serce: kanał lewy. Coraz krótszy i świszczący oddech: kanał prawy.

Schody, a z nich w lewo. Skok, podwórko małego domku. Wprost w betonową pustynię okolicznych bloków. Nie odwracasz się. Odwracanie to coś, co robią ludzie, którzy chcą być pochwyceni. Jeszcze chwila i będziesz bezpieczny. Trzysta, może czterysta metrów. Zajęty obliczaniem kroków potrzebnych do pokonania tej odległości (uciekać najłatwiej, gdy mózg zajęty jest czymś, co nie jest związane z wszechogarniającym uczuciem paniki) nie słyszysz nawet cichego szczęknięcia.

Śmierć poprzedza, w innym przypadku wyglądający całkiem komicznie, upadek, uczucie ognia w płucach i rezygnacja.

Westchnąłem i zaciągnąłem się papierosem. Głos, gdzieś obok, powiedział: “Prawie się udało”. Wiedziałem, że prawie to za mało. Brzęknęło, gdy maszyna zjadła kolejny żeton. Odpowiedziałem mu: “Tym razem się uda, muszę tylko pamiętać o tym życiu obok śmietnika.”

Zagrała muzyka. A potem: schody, a z nich w lewo. Skok, podwórko małego domku. Wprost w betonową
pustynię okolicznych bloków. Nie odwracasz się. Odwracanie to coś, co robią ludzie, którzy chcą być pochwyceni.