Béton brut

Kanał subskrybcji Napisz do mnie…

Nasze Ulice, Wasze Tablice

(Uwaga! Ulało mi się grafo, nie zwracam za biliety)

Na skrzyżowaniu ulic Karola Wojtyły i Lecha Kaczyńskiego, nieopodal alei Poległych Bohaterów, kilka dni przed świętem narodowym, które pokrzepi nasze dusze, obywatelka zamknęła warzywniak.

Na dobre.

Będzie musiała się wprowadzić do syna, przy Chleba i Pracy.


Wypijmy za błędy

Errare humanum est. Perseverare diabolicum.

Żyjemy w kulcie sukcesu. Przeszczepiono nam “American Dream” i zamiast generalskiej buławy w plecaku nosimy w sercu mit pucybuta, starletki i Cukiergórów z Twarzoksiążek. O sukcesie się mówi, sukces się pompuje, kto nie miał sukcesu, ten przegrał życie.

“Moja branża” (czyli ogólny hi-tech-kable-i-ekrany) cierpi na nieuleczalną sukcesomanię. Mamy takie spotkania, na których przychodzimy się chwalić, że nie zawaliliśmy projektu. Widownia klaszcze jak u Rubika.

Wydaje się, że pomiędzy pomysłem, wykonaniem a sukcesem nie może minąć więcej niż trzydzieści dni, bo wtedy ktoś mógłby pomyśleć, że sukces został osiągnięty pracą, a branża nowych technologii stoi chińskozupkowymi standardami smaku, czasu wykonania i nieprzystającymi do rzeczywistości oczekiwaniami zwrotu wyhodowanymi na historiach sukcesu, którymi karmią nas poczytne blogi.

Mamy hall of fame, mamy hall of shame, gdzie wpisujemy najbardziej spektakularne katastrofy celem poprawienia sobie humoru kosztem cudzego projektu. Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami są jeszcze błędy, które pomagają nam się uczyć. Te, o których nikt nie mówi 1 i te, które są najbardziej wartościowe. Podzielę się z Wami moją ulubioną wtopą w nadziei, że poświęcicie chwilę i napiszecie o swoich. W osobnych notatkach, niech Was zobaczą!

Fabricando fit faber

Była wiosna. Rok 2003. Moja pierwsza “prawdziwa praca” (taka z podatkami, w której nie trzeba biegać starszym po wódkę). Byłem jednym z trzech programistów w projekcie wspomagającym rekrutację pracowników z branży medycznej do skandynawskich placówek. Standardowy zestaw: wyszukiwarki, filtry, CV i lista wysyłkowa. Moim zadaniem było dopisanie kilku nowych funkcji do listy wysyłkowej i optymalizacja.

Obudziłem się radosny. Było ciepło, byłem wreszcie programistą i nauczyłem się nawet pić kawę. Dochodziła szósta. Posadziłem odwłok za biurkiem i zalogowałem się na serwer w pracy z myślą o ścięciu godziny z czasu biurowego, którą mógłbym poświęcić na konsumpcję obiadu. Dopisałem na szybko możliwość dodawania załączników do mailingu, poprawiłem trochę główną pętlę, która teraz wysyłała e-maile w paczkach i puściłem test. Serwer myślał i myślał, aż do komunikatu, że jest chory. Machnąłem ręką i zabrałem się za pakowanie do pracy.

Dotarłem do biura o ósmej i rozsiadłem się. Zadzwonił telefon. Zignorowałem, bo nie odbieram telefonów, zwłaszcza z biurka Projekt Manażera. Telefon dzwonił, dzwonił. Około dziesiątej pojawił się Marcin, PM. Nie minął kwadrans, gdy do pokoju wpadł Tomek, ówczesny dyrektor (obecnie prezes) i zadał nam proste pytanie: “Coście, kurwa, uczynili?”.

Cośmy?

Okazało się, że nie usunąłem linii, która wysyła e-maile. To znaczy, że mój testowy przebieg rozesłał wiadomość do wszystkich lekarzy i pielęgniarek zarejestrowanych w systemie. Kiedy zalogowałem się ponownie na serwer i przeczytałem pętlę oblał mnie zimny pot. Podczas dodawania kodu do grupowania wysyłki nie resetowałem tablicy. Wyjaśniam.

Pierwszy użytkownik na liście dostał e-maila. Potem drugi użytkownik otrzymał e-maila, a pierwszy dostał drugi e-mail. Potem trzeci dostał pierwszy, drugi drugi a pierwszy trzeci. Czwarty pierwszy, trzeci drugi, drugi trzeci, pierwszy czwarty. I tak chyba dwa tysiące osiemset razy.

Odwróciłem się do Tomka i wyjaśniłem, czego dokonałem w wolnym czasie. Po opierdolu otrzymałem przykaz odpowiadania na e-maile wściekłych klientów. Nigdy dotąd tyle osób na raz nie kwestionowało mojej seksualności, pojemności czaszki, nie wymieniało chorób, na które potencjalnie zapadłem. Po godzinie “jebany pedał z wodogłowiem” brzmiało jak “Dzień dobry, ja w sprawie tego mojego konta e-mail, które ma pięciomegowy limit”.

Tu mógłbym zakończyć historię, gdyby nie fakt, że testowałem też załączniki.

Dzień wcześniej Bartosz poprosił mnie o przykład szyfrowania metodą Cezara w C. Ponieważ jestem słabiak w C, postanowiłem spróbować. Tego właśnie kodu użyłem jako przykładowego załącznika. Jak się nazywał plik?

penis.c

Spędziłem dzień razem z kierownictwem na wymyślaniu akronimu pasującego do słowa penis, abyśmy mogli wydać odpowiedni PR, że ten załącznik nie nazywa się od męskiego organu. Najlepszy dzień w sali konferencyjnej!

Dwie najważniejsze lekcje, które odebrałem tego dnia:

 1. Przyznać się do winy jest bardzo łatwo, a po przyznaniu można zająć się gaszeniem pożaru, a nie zacieraniem śladów własnej głupoty
 2. Najgorsze, co może ci zrobić pracodawca to cię zwolnić

No i trochę o tym, że nie testuje się kodu na biednych użytkownikach. I trochę o blokowaniu portów. I że wymyślanie skrótów do słowa “penis” zbliża szeregowego pracownika z kadrą kierowniczą, bo kiedy jeszcze masz okazję błysnąć pomysłem wśród decydentów?

Nie zostałem zwolniony mimo okresu próbnego.

PS. blogowanie mi strasznie zbrzydło. Przewiduję kwartał ciszy.

 1. wiem, że odbyła się przynajmniej jedna konferencja w takim temacie, ale to listek figowy

Żądamy prawdy

Nie, nie żądacie prawdy. Prawda jest zbyteczna ludziom, którzy mają już wszystkie odpowiedzi. Prawda jest zwykle bolesna, przewraca spiżowe posągi i pali obrazy. Prawda nigdy nie służy “obozom poparcia wniosków słusznych z uwagi na to, że my je głosimy”, bo nie urodził się jeszcze człowiek, który przez całe życie nie popełniłby draństwa i nie zełgał.

Bardzo łatwo o “prawdę” w zero-jedynkowym świecie sloganów i megafonów, w którym to świecie wróg reprezentowany jest przez Ty*-1.

Kto nie krzyknął, że sędzia chuj, bo dyktuje słusznie rzut karny przeciwko twojej drużynie? I jest to prawo zaangażowanego tłumu. I jest to jego wersja prawdy, której trzeba złożyć hołd podczas wspominania porażki. Jeśli tłum krzyczy dość długo, że sędzia chuj to wreszcie krzyknie prawdę i tym samym upewni się w przekonaniu, że tak było, jest i będzie, że drużyna jego zawsze dostaje złego sędziego.

Bo “prawda” to tylko słowo, tak jak “miłość”. Dla jednych to większa wartość, dla innych penis w waginie. Dla mnie to jednak suma całości: jest prawda czasu, prawda ekranu, prawda?


Długi ogon krótkich fiutków

My artyści tak zwani niezależni
Mamy powód poważny na zmartwienia
Dosyć mamy sterczenia pod oknami
Czemu nie jesteśmy w końcu doceniani?

My artyści tak z kręgu podziemnego
Mamy powód na rozterki gorące
Skoro robimy tak fantastyczne rzeczy
Czemu się nie przekłada to na pieniądze?

Kult - Artyści Niezależni

Jednym z najsilniejszych mechanizmów społecznych jest chęć przynależenia do grupy. Oznakowania się, przepasania flagą. Bycie reprezentantem idei, bycie z kimś przeciwko komuś. Bycie marką, nawet jeśli ta marka jest tak słaba jak marka “bloger”.

Fascynuje mnie ruch świadomej blogosfery, który rodzi co jakiś czas spotkania (czy też w nowomowie “iventy”) mentorskie takie jak BlogDays. Uważny obserwator może zauważyć panującą wtedy atmosferę AmWayowego zebrania. Czubek piramidy nadaje komunikat, doły absorbują. Są piosenki, filmy motywacyjne. Uściski rąk i wzajemne całowanie policzków.

Ty, blogerze z dołu piramidy, całe życie będziesz miał zadarty łeb. Będziesz czytał teksty o tym, jak optymalizować treści, jak się marketingowo miziać, może nawet zrobisz jakiś własny “ivent”, na który zrekrutujesz kilku podobnych ci ludzi. Bo przecież to, że ten z czubka piramidy jest tam właśnie, to tylko dlatego, że odkrył skład sekretnego sosu na topowy blog.
Linki do własnych treści? A może udzielanie się w dyskusjach na innych blogach? Pastelowy szablon?

Wiesz, że to działa. Popatrz na ulice w sobotnią noc. Zobacz szeregi lachonów poubieranych w kostiumy Dody i Paris Hilton. One też szukają drogi na czubek piramidy.

I nie chcę cię martwić, ale pewnie jest bardzo niewiele osób, które twój blog interesuje. I nie chcę cię martwić, ale pewnie jest bardzo niewiele osób, które interesuje najbardziej poczytny blog, ten który znasz i liczysz, że zajmiesz jego miejsce.

Po raz kolejny pomyliłeś medium i wiadomość. Kupiłeś sobie bezprogowy bas i okazuje się, że nie grasz jak Les. Upijasz się jak Ernest, a kartka pusta.

Jesteś kapelą, która rozpada się przed pierwszą próbą w wyniku walki o nazwę i o to, czy bardziej jesteście soft-indy-scremo czy też post-punk-synth-indy. Musisz przeanalizować każde działanie, tak jak kobiece magazyny analizują kobiecy orgazm. Masz wyniki badań focusowych, zasiadłeś na panelu, na którym występowały osoby, które też czytały o orgazmie. Hostessy podawały krakersy i mineralkę. Na sugestię jakiegoś niewdrożonego prostaczka, że najlepiej rytmicznie poruszać członkiem w pochwie, zaśmiałeś się dobrotliwie.

Uwaga, radykalny pomysł na 12tej: żebyś przysiadł na dupie i napisał tak od serca, co tam cię kręci, wiesz, te rzeczy, od których jest gęsia skórka. Wrzuć zdjęcie swojego psa.

Nie optymalizuj nagłówków, odpuść sobie “@sethgodin Dude, you need to check this out”, nie publikuj nieudolnych tłumaczeń z TC. Blog miał być tubą, przez którą wykrzyczysz światu swoje żale, opinie i pochwalisz się nieważnymi dokonaniami. Blog ma być głupi. Nie zakładaj krawata do czerwonego nosa clowna i jego szerokich gaci.

Pamiętasz jak Vonnegut, Einstein i Puszkin spotkali się na AtramentDay? Ja też nie.


Do martwych drzew list miłosny

~~Była ciemna i burzliwa noc…
Była ciemna noc, dramatyczna burza…
Była złowieszcza noc…
Było ciemno.
~~
Była noc.
— Nada się.

Pisanie i projektowanie opiera się głównie na wyrzucaniu złych pomysłów i zastępowaniu ich równie złymi, ale perspektywicznymi. Czasem kilka razy próbujemy napisać zdanie. Czasem kilka razy zapisujemy myśl. Czasem piszemy to samo zdanie kilka razy. Często piszemy kilka razy to samo, próbując ująć głębszy sens w mniejszej liczbie celnych słów. Często piszemy i wykreślamy.

Ha! Wykreślamy. Padliśmy ofiarą technologii. 1 Nikt nie wykreśla niczego pracując z tekstem na komputerze. Wciskasz CTRL + Delete i znikasz tekst, potem piszesz od zera. Czasem zmieniasz poszczególne słowa. Jeżeli porzucisz tekst i wrócisz do niego później, jesteś pozbawiony historii. CTRL + z nie jest odpowiedzią.

Wiecie, kto pamięta wszystkie zmiany, wszystkie wykreślenia, życie i śmierć tego paragrafu, który miał za dużo metafor i porównań, pięknych jak różanopalczasta jutrzenka?

Kartka papieru.

Wczoraj pokreślona, dziś przypomni ci, że już tego próbowałeś.

I kiedy mówią ci o naturalnym interfejsie aplikacji, to spluń im w oko. Cóż jest bardziej naturalnego niż komunikat na papierze? Przekreślone zdanie? Nie nadaje się. Odkreślony paragraf? Zaczynamy od zera, ale to na górze nie było tragiczne. Kartka pognieciona? Kurwa, kurwa, kurwa. Odcisk kubka? Nie teraz, pracuję. Pusta kartka? Była ciemna i burzliwa noc.

 1. to jeden z memów mojego życia

Ludź vs. Futurysta

Odyseja kosmiczna 2001: HAL9000 App

Najtrudniej być prorokiem we własnym kraju i długowiecznym futurystą.

Nie jedzenie w pigułce, a fast food. Nie podbój kosmosu, a rzesze ludzi, którzy twierdzą, że na księżycu nie byliśmy. Nie globalny rząd, a globalny nierząd. Problemy sprawia nam upierdliwy pracownik niskiego szczebla działu IT, nie HAL9000.

To wszystko składam na konto nieudolnych techników, którzy nie dorośli do wizji Asimova, Dicka, Lema i Clarke’a. No, może nie szkoda mi trochę dewirtualizacji narkotykowych odjazdów Dicka, ale to temat na inną notatkę.

Każdy artykuł o porażce futurologów musi wspomnieć o jednym kluczowym dla krytyków elemencie krajobrazu przyszłości. O latającym samochodzie.

Dajcie mi wymiar, dajcie mi wolność.

Latający samochód wydawał się bardzo dobrym pomysłem. Koszta budowy infrastruktury spadają, mamy już wybudowane powietrzne autostrady dzięki braku potrzeby posiadania tychże. I można robić politykę, a nie budować mosty! Parkowanie na dachach to świetne odium na problemy z miejscem. Nigdy więcej samochodu zaparkowanego na chodniku tak, że po drugiej stronie powstaje dyfrakcja. Nie straszny będzie też deszcz czy śnieg, starczy sięgnąć nad pułap chmur i dać wolne wycieraczkom.

Rozważmy klasyczny samochód. Samochód przesuwa się w dwóch wymiarach, jedzie w kierunku Y i skręca przy pomocy X, wszystko w czasie T. Samochód latający otrzymuje trzeci wymiar w postaci Z, wysokości i musimy rozważyć co najmniej dwie zmiany Z: od zera do wysokości lotu i z wysokości lotu do zera w idealnych warunkach, lub więcej modyfikacji wysokości ze względu na warunki lotu.

Po rozważeniu tego stwierdzam, że brak latających samochodów nie jest spiskiem technologów przeciwko społeczności, a wyrazem głębokiego zrozumienia jej potrzeb. Ludzie, jak wynika z wieloletnich obserwacji, są z natury głupi.

Ze wzoru na śmiertelność wyprowadzam więc następujące twierdzenie: człowiek poruszający się z dowolną prędkością w trzech wymiarach jest dużo bardziej morderczy niż człowiek poruszający się w dwóch lub pozostający w spoczynku na kanapie.

Wyobraź sobie pijanego kierowcę. 9/11 w twoim domu. Ile razy kolega jechał ze strzałką paliwa wskazującą E? Zamiast podróży z bakiem na najbliższą stację odbywasz podróż “Z do zera” osiągając 9.81 m/s² w próżni własnej głupoty.

“Panie władzo, nie przejechałem na czerwonym. Przejechałem nad czerwonym!”

Zanim zarzucicie mi czarnowidztwo, chcę powiedzieć, że mam rozwiązanie. Latające tramwaje.


Do ubikacji tylko z telefonem

Życie pryszczersa 1 to ciężki kawałek chleba. Całe życie masz świadomość, że rzeczy które możesz sobie napisać w przerwie między papierosem a kawą inni muszą kupić w Sklepie na Aplikacje Przez Program do Słuchania Muzyki. Do tego jesteś przystojniejszy, a dogłębna analiza filmów erotycznych w przyszłości zaowocuje udanym pożyciem seksualnym z partnerką, partnerem, osiołkiem lub dowolną kombinacją powyższych.

Prawdę mówiąc nie mam pomysłu jak zacząć tę notkę, bo ludzie, którzy ją zrozumieją potrzebują dwóch linków do man-pages. Mam spotkanie o czwartej rano (tak, serio) i muszę zmarnować trochę czasu, postanowiłem więc wygrzebać coś z notatnika drewnianego hackera.

Podzielę ten tekst na trzy części: techniczną, liryczną i dramat w jednym terminalu.

Sinoząbek

Wiecie oczywiście, co to Bluetooth? W dużym skrócie to technologia bezprzewodowej transmisji danych. RS232 2.0. Używana jest popularnie do przesyłania danych między urządzeniami przenośnymi (“Przegraj mi ten dzwonek, ziom”), jako wirtualny kabel pomiędzy urządzeniami wejścia-wyjścia i systemem centralnym (myszki, kontrolery konsol, modem 3G w telefonie, słuchawki) i do rozsyłania spamu.

Urządzenie wyposażone w Bluetooth mogą być widoczne dla innych lub też pozostawać ukryte. Posiadają one, tak jak inne urządzenia sieciowe, swój unikalny numer MAC.

Idę do ubikacji, tylko niczego nie ruszajcie!

Och, święta naiwności. Ile razy wracałeś do pokoju po wizycie w ubikacji żeby doświadczyć goatse na podkładzie, zmiany statusu związku na Facebooku i e-mail na listę dyskusyjną, w którym przyznajesz się masturbacji podczas oglądania Koła Fortuny?

Twoi biurowi koledzy to gnoje i tylko czekali, aż oddalisz się od komputera aby zniszczyć twoją reputację. 2 Nauczony doświadczeniem zmniejszasz czas aktywacji wygaszacza na minutę i przez następny tydzień wpisujesz swoje hasło składające się ze stu znaków (małe-duże-specjalne-runy-lizanie-portu) za każdym razem, gdy sięgniesz po kawę.

Ktoś kiedyś gdzieś wpadł na dobry pomysł: gdyby komputer sprawdzał obecność twojego telefonu i blokował ekran, kiedy opuszczasz pomieszczenie z nim w kieszeni? Genialne w swojej prostocie. Kosztowało chyba dwadzieścia dolarów. Zanotowałem sobie żeby kiedyś zrobić taki hack pryszczer-stajla.

is_emil_home.sh

Problem wydawł się banalny. Trzeba sprawdzić narzędzia, które przychodzą z stosem BT i linię poleceń wygaszacza. Zajęło to dokładnie 87 sekund. Pierwszym narzędziem będzie hcitool. Sprawdźcie, czy macie włączony BT i wpiszcie:

emil[~]> hcitool scan
Scanning ...
  00:18:AF:3E:9E:EE  Psot
  00:19:4F:DB:DA:F5  Emil's tablet

W zasięgu mojego laptopa znajdują się dwa aktywne, wykrywalne urządzenia. Telefon (Psot) i N800. Ponieważ urządzenia nie mają nadanych adresów musimy je pingnąć po adresie MAC. Tu pojawia się pierwszy problem, l2ping wymaga uprawnień roota, co zdecydowanie ogranicza nasze możliwości, nie każdy ma takie uprawnienia.

emil[~]> l2ping 00:19:4F:DB:DA:F5
Can't create socket: Operation not permitted
emil[~]> sudo l2ping 00:19:4F:DB:DA:F5
[sudo] password for emil:
Ping: 00:19:4F:DB:DA:F5 from 00:23:4E:F7:7C:57 (data size 44) ...
44 bytes from 00:19:4F:DB:DA:F5 id 0 time 33.17ms
44 bytes from 00:19:4F:DB:DA:F5 id 1 time 9.66ms
44 bytes from 00:19:4F:DB:DA:F5 id 2 time 9.82ms
44 bytes from 00:19:4F:DB:DA:F5 id 3 time 20.79ms
4 sent, 4 received, 0% loss

Będziemy musieli użyć hcitool w naszym skrypcie. To wada, bo jego reakcja na pojawienie się nowego urządzenia jest dłuższa.

Teraz zajmijmy się wygaszaczem. Pisząc to mam dostęp do GNOME, prawdopodobnie da się zrobić podobną sztuczkę w innych systemach biurkowych.

gnome-screensaver-command -a #wygaś
gnome-screensaver-command -d #wyłącz

Połączmy to metodą taśma-klejąca-grep-bash:

1
2
3
4
5
6
7
8
#!/sh/bash

hcitool scan | grep "00:19:4F:DB:DA:F5" > /dev/null
if [ $? -eq 0 ]; then
 gnome-screensaver-command -d
else
 gnome-screensaver-command -a
fi

Wrzucić do Crona lub zapiąć we własną pętlę. Dwadzieścia dolarów możecie PayPalem.

It’s żywe!

 1. oddany użytkownik Linuksa z lekkim syndromem mesjasza
 2. OTOH jeżeli czytasz tego bloga jest spora szansa, że twojej reputacji nie da się zniszczyć

Piła, sinus, prostokąt i inne obwiednie

Kolejny weekend, które spędzę w pracy. Żaden z tekstów z notatnika nie nadaje się do publikacji. Pomyślałem, że nabiję Wam trochę rytm: po cztery bity na każdy dzień weekendu.

4 bits + 4bits = weekend

 1. pornophonique – Lemmings in Love (5:10)
 2. Ozzed – Knock Yourself In (2:01)
 3. Goto80 – Ter4 (3:16)
 4. Calidoscopio – Wandering stars (3:22)
 5. paniq – Erleuchte Mich (3:59)
 6. Nullsleep – On Target (3:31)
 7. Skruvmejsel – Mr.Yr (4:08)
 8. yawn – Kind of Guy (2:45)
 9. Paza – Crazy Bird (3:39)
 10. Linde – Enjoyable (2:41)
 11. Lithis – Laserboy Meets Robotgirl (3:12)
 12. pornophonique – Rock’n’roll Hall Of Fame (4:02)
 13. Tek Support – Mk V (4:58)
 14. Wipe of Steel – The Dark Side of the Jazz (5:36)

Odsłuchaj teraz (Link prowadzi do listy odtwarzania w formacie m3u)

Gdybym musiałbym określić gatunek muzycznych wymienionych wyżej utworów stawiałbym na cztery podstawowe grupy tematyczne: acid, WTF, 8bit i Twoja Żona Tego Nie Zniesie.

Jeżeli żyjesz w lesie i nie posiadasz odtwarzacza muzyki, który potrafi wczytać .m3u lub chciałbyś odłaczyć się od nieprzebranych zasobów Internetu, możesz pobrać lokalną kopię zapisując plik na dysku i odesłać wget do brudnej roboty.

wget -i 4bits_plus_4bits_eq_weekend.m3u

Miłego odbioru!

Moi faworyci na liście to: Lemmings in Love, Erleuchte Mich, Kind of Guy, Crazy Bird i The Dark Side of the Jazz. Należy.


N4

Lśniące włosy spływały rzeką na jej świetnie skrojoną kurteczkę koloru pistacjowego. Głowa poruszała się w rytm niesłyszalnego bębna wybijającego rytm transu. Gdybyś miał odwagę stanąć obok, ujrzałbyś delikatnie zaszklone brązowe oczy dominujące nad bladą cerą.

Jej krótka spódniczka opinała uda, gwałtownie uwalniając zgrabne nogi obciągnięte nylonem. Buty na wysokim obcasie odbijały światła latarni.

Stała wsparta o wiatę przystanku N4 i rzygała.


SSH → X11

Półprawda powtórzona tysiąc razy to 998 blognotek

Biegałem w panice od kilku dni. Usłyszałem, że Jobs usunie X11 z Linuksa! Och przeklęty, przeklęty czas! Później, kiedy już zakopałem wszystkie swoje komputery w parku, przyszło dementi: Nie Jobs a Shuttleworth, nie usunie a wymieni na Wayland i nie z Linuksa a z Ubuntu.

Kpię sobię oczywiście z blożków technologiczno-plotkarskich, które uprawiają zigływidłyzm w stylu wolnym.

Pośledziłem trochę komentarze i wyszło mi, że najfajnieszą rzeczą w X11 jest tzw. “network transparency”, co znaczy, że aplikacja odpalona na jednym komputerze może wyświetlać swoją część międzymordzia na zupełnie innym komputerze. Wyszło mi też, że nigdy nie widziałem człowieka używającego tej najfajniejszej rzeczy.

Przyszedł, wyniósł okna i zostawił resztę

Pomiędzy dwoma komputerami działającymi pod *NIX-ami wystarczy nam SSH 1 z terminala z dodatkowym parametrem -X (minus-duże-iks!)

ssh -X user@adr.es.kompu.tera
$ coś-graficznego

Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, powinniście zobaczyć na komputerze klienckim okno programu coś-graficznego. Pięknie.

Dodatkowym plusem całej tej zabawy jest fakt, że X11 działa na wszystkich ważnych platformach. Możecie zainstalować serwer na swoim Windows 7/Vista/XP, użyć PuTTy 2 do zestawienia połączenia i używać aplikacji ze stojącego gdzieś serwera.

windows-x11

Nie pamiętam teraz, czy OS X ma serwer X11 w standardzie, czy też trzeba go zainstalować z narzędziami developerskimi (mi się kojarzy, że dostałem X11 z XCode na 10.5.6, ale mogłem być pijany), w każdym razie nie będziecie mieli problemu z jego zdobyciem.

x11-osx

Ponieważ mój tablet umie X11 mogę też wprost z kieszeni.

maemo-x11

RDP, VNC, KGB, OHP

Istnieją dziesiątki rozwiązań pozwalających na podkradanie obrazu z komputera drogą internetową. Za moją ulubioną metodą przemawiają dwa czynniki. Po pierwsze, każdy z moich komputerów posiada wszystkie niezbędne części i nie muszę się zastanawiać, czy 10.200.0.XYZ ma serwer VNC. Punkt drugi zilustruję Bardzo Skomplikowanym Schematem Sytuacyjnym.

x11

Jumanie pojedynczych programów i używanie ich w kontekście biurka komputera klienckiego wydaje mi się być rozwiązaniem dużo bardziej elastycznym niż przysłanianie sobie ekranu obcym systemem.

…and now something completely different

Modrzew, a bardziej wideo na YouTube. Chciałem pokazać jak wszystko ładnie działa, ale zgodnie z przewidywaniami podczas klikania mówiło do mnie kilka osób, stąd też demonstracja “co to ja chciałem powiedzieć?” w postaci pliku wideo.

 1. oczywiście zakładam, że OpenSSH jest zainstalowany, nie wyglądacie mi na rolników
 2. Connection → SSH → X11 → Enable X11 forwarding

Jest sobota

Ala Była Całkiem Dziwna,
Emocjonalnie — Fabryka Gniewu.
Harcowała I Jakoś Kurcze
Lepiej Mogła Nawet Odejść.

Prochy. Rozpusta. Seks.

Tak Uwikłana Wykitowała:
Xylofonem 1 — Yyyyh — Zgnieciona.

 1. dajcie luzu, kochani

Ty, ja i fotorezystor

Będzie to historia o kreacji kreatury. Anegdota o mistrzu i uczniu, pełna gorącej cyny i drewnianych biurek z ranami po wiertłach, które ominęły swój cel. Wyjaśnię, skąd się biorą wszelkiej maści giki i jak możesz sobie takiego wyhodować we własnym domu.

Będzie to też laurka dla mojego Ojca, osobistego mitbastera, hakera i szalonego elektronika, który nie przegrywa jak ten od Piotra Fronczewskiego. Wszystkie historie są prawdziwe, każda wydarzyła się w końcówce lat osiemdziesiątych, w małym jednopokojowym mieszkaniu na granicy miasta.

Lewo, prawo. Lewo, prawo.

Matka nie wróciła jeszcze z pracy. Trzyzmianowy system pracy czy też zakładowa impreza. Życie pracownika fizycznego w PRL-u zawsze było wypadkową wódki i trzech zmian. Siedzieliśmy z Ojcem w kuchni i przerzucaliśmy strony “Młodego Technika” lub “Elektrotechnika”. Mogło pojawić się też radzieckie “Radio”. Herbata indyjska, którą wujek pieszczotliwie nazywa “malowanym drewnem” ze względu na smak i wartości, lała się strumieniami. Trzy łyżki cukru i może trochę “koncentratu cytrynowego”, żeby całość nadawała się do spożycia.

Ojciec pochylił się mocniej nad którąś ze stron i postukał palcem. Znak, że jest rzecz godna uwagi. Był to układ zdalnego sterowania, do którego akurat mieliśmy części. Kiedy po pewnym czasie układ został skończony, stwierdziliśmy z żalem, że nie mamy czym sterować. Jak polski rząd: jest układ, nie ma celu.

Matka zastała nas w ciemnym korytarzu prowadzącym do mieszkania. Podskakiwaliśmy i wykrzykiwaliśmy sukces. Wyrywaliśmy sobie małą płytkę z potencjometrem, podbiegali do progu i powtarzali podskakiwanie i krzyki.

Na blacie stołu leżała moja mała wiertarka Piko. Jedyna na świecie wiertarka, której kierunek obrotu silnika można zmienić zdalnie. Bezsensowna radość tworzenia.

Jak w cyrku

Zapytany o to, czym jest gaz, nie potrafiłem odpowiedzieć. Gaz Niemcy chyba rzucali? Takie białe, puszyste? Czy to może być ciężkie? No jasne, że nie może być ciężkie. Ojciec wyciągnął szklankę w pięknym koszyczku z czerwonego plastiku. Sięgnął po zapalniczkę i pokazał mi przelewającą się w niej wodę.

— To jest gaz i ten gaz jest cięższy od powietrza - zakomunikował.

Trzymając zapalniczkę nad szklanką nacisnął języczek. Po pewnym czasie podniósł szklankę i zniżył ją na poziom moich oczu, mówiąc:

— Na dnie leży gaz. Nie widzisz go, bo jest przezroczysty jak powietrze. Nie poleci też nigdzie, bo jest cięższy niż powietrze.

Wiedziałem, że mnie oszukuje. Poruszałem szklanką, jakbym mieszał wino (umiejętność, która przydała się dopiero w przyszłości) i stwierdziłem, że niczego tam nie ma. Ojciec zabrał mi szklankę z rąk, zapalił zapałkę i trzymając ją między palcami “wypił” to, czego nie było w szklance. Kiwnął do mnie głową i dmuchnął w kierunku świeczki kulą pomarańczowego ognia.

Graj mi, piękny cyganie

Wychowując się wśród szkieletów telewizorów, które sąsiedzi znosili do nas na ostatnie namaszczenie, wśród przedłużaczy zrobionych z przedłużaczy, które są z kabla od prodiża, miałem niejednokrotnie okazję być rażony prądem. 1 Im więcej wiedziałem o faktach związanych z rażeniem prądem, tym bardziej się go bałem. Stwierdzenia takie jak “elektroliza” i “rozpad czerwonych krwinek” działały strasznie na moją fantazję.

Dlatego też nie chciałem się brać za wynalazek, który podgapiłem w książce kolegi ze szkoły. Był to instrument muzyczny zrobiony z kartki i ołówka. Ostatecznie wybłagałem jeden z głośniczków piezoelektrycznych leżących w szafkach Ojca. Pomazałem kartkę ołówkiem, wpiąłem w jeden brzeg przewód, a do końcówki ołówka przytwierdziłem jego drugą część. Podłączyłem głośniczek do prądu i ku mojemu zdumieniu popłynął dzwięk. Niczym to jednak nie przypominało instrumentu.

Zwołałem konsultacje na najwyższym szczeblu. Dowiedziałem się, że wiele rzeczy przewodzi. Że grafit w ołówku jest właśnie takim przewodnikiem i jeśli porysuję kartkę w jednym miejscu mocniej a w drugim lżej to zmienię coś, co nazywa się rezystancją.

Pierwszy raz mogłem dotknąć oliwkowego miernika. Wiedziałem już wcześniej, że pokazuje on, ile prąd może. Teraz okazało się, że przestawienie na tę rozszarpaną od spodu literę O mierzy ile prąd nie może.

Na koniec dnia wiedziałem już, że sam jestem przewodnikiem i dlatego prąd lubi po mnie chodzić, choć według wskazań rozerwanego O dużo bardziej wolałby chodzić po kablu.

Czas, czas, czas

Wiele można założyć obserwując człowieka, który wciąga taczkę cegieł na trzecie piętro. “Artystyczna dusza” nie jest raczej jedną z rzeczy, które przebiegają ci przez głowę. I może sam bym nie wierzył, gdybym nie miał okazję widzieć zegarków, które zrobił mój Ojciec.

Nie lubiłem wstawać. Nie lubiłem wstawać, kłaść się, odrabiać lekcji. Lubiłem grzebać, czytać Bajtka i Młodego Technika i udawać gorączkę, żeby móc zostać samemu i oglądać programy przeznaczone dla rolników. 2

Któregoś dnia Ojciec przyniósł mi mój własny budzik. Nie byle jaki budzik, choć umiałem już czytać godziny ze wskazówek, ten uśmiechał się do mnie białą tarczą z małym okienkiem, w którym przesuwały się obrazki. Pomiędzy ósmą a czternastą przewijały się rysunki książek, tablicy. Później słońce, piłka i inne sugestie wolności od zajęć lekcyjnych. Po nich nadchodziło biurko-z-lampką, którego nie znosiłem strasznie. Znaczyło chyba “robienie lekcji”, choć ja głównie używałem go do patrzenia w blat i rozgrywania pojedynków z kosmicznymi najeźdźcami (widziałem już Star Wars: New Hope) we własnej głowie.

To była fantastyczna rzecz. Dwa tekturowe okręgi, okienko wielkości dwóch godzin, drugi okręg zawierał rysunki i był podczepiony do mechanizmu kręcącego godzinową wskazówką. Mechanizm opóźniony o połowę, aby nie było problemu z zwykłą, dwunastogodzinną skalą.

Kilka lat temu znalazłem budzik i próbowałem zrobić kopię. Niestety, okazało się, że można zaszczepić chęć do rozgrzebywania rzeczy, ale zdolność manualna wymaga po prostu treningu. Rozwaliłem go młotkiem po drugim dniu dopasowywania tarczy.

Nie wiem skąd się wziął pomysł na drugi zegar. To chyba jedna z tych nerdowskich rzeczy; kiedy pytasz “dlaczego?”, to znaczy, że to coś nie jest dla ciebie.

Pamiętacie takie masywne, rosyjskie zegarki. Wiem, że “masywne” i “rosyjskie” brzmi prawie jak żart, w takim razie “masywniejsze niż zwykle”; były elektroniczne, miały czerwoną tarczę, która wyświetlała godzinę po naciśnięciu guzika.

Kiedyś jeden z tych zegarków pojawił się na biurku. Za każdym razem, gdy przechodziłem obok, zmieniał swój stan. Stracił pasek. Potem wyskoczył z koperty. Biały plastik utrzymujący elektronikę i kwarc został rozcięty. Przysiadam i oglądam przez kilka godzin, jak Ojciec dolutowuje przewody grubości włosa do wyświetlacza. Grot lutownicy zrobiony z igły. Gdybym wiedział wtedy co to jest “cyberpunk” pewnie powiedziałbym — Niezły cyberpunk, Tato.

Pod wieczór z ekranu zegarka sterczało ponad 60 przewodów. Po chwili na stole pojawiło się coś znajomego. Czarny element ze szkiełkiem, jak do aparatu. Ojciec przez chwilę próbował osadzić wyświetlacz tak, aby był widoczny zza oczka. Kiedy kładłem się już spać słyszałem, jak z szafy sypią się graty. Za chwilę na środku pokoju stanął taboret, a na nim rzutnik do przeźroczy. Ojciec nakręcił soczewkę z zegarkiem i zapalił lampę rzutnika. Cała ściana pokoju zamieniła się w wielki zegarek. Zegarek wkręcony w soczewkę do rzutnika. Kropki sekundnika wielkości mojej głowy. Lekko zielony na białej ścianie.

Kiedy stajesz oko w oko ze sztuką, nie liczysz czasu. Przez godzinę nie liczyłem czasu oglądając jak czas odlicza się na ścianie.

A co Ty?

Ten tekst zaczął się od notatki na kartce: nie płacz, wychowaj sobie gika.

Miał to być oskarżycielski wpisik o tym, że grupa fascynatów nie powinna płakać nad tym, że Apple robi “sklep z aplikacjami” i jak to gwałci twoje prawa do kompilowania kernela. Zamiast lać żółć, zaszczep u innych to, co jest najlepsze w byciu dziwakiem.

Pamiętasz tego jednego człowieka, który podrzucił ci dyskietkę, pożyczył magazyn i może nauczył jak ściągać muzykę za darmo? Tego człowieka, który przyniósł do ciebie swój obrazek, muzykę lub program, który rysował kolorowe paski? Najwyższa pora, żebyś sam zrobił własne giki.

 1. kolokwialnie “kopnięty”, oduczyłem się tak mówić po tym jak na praktykach profesor kopał w tyłek za “kopnąć” i “korki”
 2. przez pewien czas trzymałem rękę na pulsie rynku pasz

Problem strony odwrócony

Po rozwiązaniu wszystkich kluczowych problemów, którymi zajmuje się w obecnej chwili Internet (in vitro, wyklęcia przez lokalnych czarnoksiężników, “przemysł nienawiści”, opodatkowanie podatków, “mord łódzki”) postanowiłem zwrócić swe oczy w kierunku problemu, który dotyka każdego z nas. Chodzi oczywiście o paginację i to, jak obecnie akceptowane rozwiązanie powoduje, że nie da się spokojnie oglądać gołych dup.

Rozważmy standardowego blożka. Blożek wyświetla notatki, powiedzmy, dziesięć notatek. Na dole znajduje się link “Zobacz chopie do tyłu”, który wyświetla kolejne dziesięć notatek. Patrzymy na URI i widzimy, że jest to “strona druga” blożka.

Wizualnie idzie to tak:

Teraz rozważmy książkę, którą piszesz. Czy po napisaniu kolejnej strony nadajesz jej numer jeden i renumerujesz wszystkie wcześniejsze? Nie, to by nie miało sensu, sto pięćdziesiąta strona książki ma dokładnie taki numer. Książkę (hipotetyczną) czytamy od najstarszej napisanej strony do najnowszej strony. Notatki na blogu układa się zwykle w kolejności odwrotnej do daty opublikowania, co powoduje, że czytamy od ostatniej strony do pierwszej. Dlatego też taka paginacja nigdy nikomu nie sprawiała problemu. Ma sens.

Piotr Szotkowski podesłał mi rano stronę z rudymi paniami, utrzymywaną przez Tumblr. Wszystko ładnie i pięknie. Klikam na link i trafiam na http://adres/page/NUMER. Niestety, zdjęcie zostało opublikowane dawno temu, blogi z rudowłosymi publikują bardzo często, trafiam więc na stronę NUMER, która zdjęcia już nie zawiera.

Ujawnił się pewien problem. Do bloga zwykle dokładamy “z przodu” przez co wczorajsza strona dwadzieścia będzie pojutrze stroną czterdzieści pięć. Wysyłanie mnie na konkretną stronę bloga (“zobacz, jaki tu miał dobry okres, z tymi trzema notkami!”) prędzej czy później zaprowadzi mnie na manowce.

Prostym rozwiązaniem, którego nigdy nie widziałem na żywo, byłoby liczenie w drugą stronę. Zakładając, że blogi mało kiedy dodają coś z datą wsteczną i dokładają tylko na kupkę, chcemy żeby strony o identyfikatorach od 1…10 były zgrupowane jako page/1

Jak? Pewnie każdy z Was już wie. Normalnie paginacja to dwie liczby przekazywane do zapytania SQL, a konkretniej do polecenia LIMIT. Pierwszy parametr LIMIT mówi od którego rekordu należy zacząć, drugi ile wyświetlić. Więc:

LIMIT ($PAGE*LIMIT_PAGINACJI), LIMIT_PAGINACJI

a gdybyśmy chcieli liczyć od tyłu (gdzie MAX to liczba notatek):

LIMIT (MAX-($PAGE*LIMIT_PAGINACJI[/ref],LIMIT_PAGINACJI

Przyznaję, że nie jest to idealne rozwiązanie. Jest to jednak wystarczająco dobre rozwiązanie, abym mógł zobaczyć tę rudą, co mi ją Piotrek podesłał rano.


Łódź moim miastem

Hej, koleżko! Słyszałem, że lubisz czytać tego bloga, wstawiłem więc plakat żebyś mógł doświadczać kultury podczas doświadczania kultury.


Prawda dostępu wymagają podstępu

Nieomylność znaczy “nie robię niczego konkretnego”

Napisałem kiedyś na Facebooku, że łatwo rozpoznać aplikację, której UI projektował programista. Wystarczy poszukać, czy kwadrans to 0.25 h. Podśmiewałem się z aplikacji, której demo pokazywał mi marketingowiec. Dwa dni później znalazłem identyczny kod mojego autorstwa.

Programiści nie są głupi, programiści nie są antytalentami, kiedy idzie o projektowanie. Programiści poruszają się w świecie, który ma zupełnie inne punkty odniesień i przez to nie potrafią myśleć “jak zwykli ludzie”. Dla programisty wyłączenie czegoś w panelu przez wpisanie tam zera może mieć sens. Zaawansowane wyszukiwanie przy pomocy wyrażeń regularnych to oczywista oczywistość. Używanie unikalnych identyfikatorów z bazy w kolumnie LP. jest słuszne i pomaga się orientować. Jeżeli zapisujemy datę, to powinniśmy też zapisać godzinę, niewiele kosztuje, a użytkownik z pewnością się ucieszy wiedząc, że Cron wystawił mu automatycznie fakturę o 3:37.

Jedyny sposób na uleczenie tej wizji świata to posadzenie programera z designerem, wrzucenie kilku butelek czegoś mocniejszego i przekręcenie klucza od drzwi. Nie będzie to łatwe. Programerzy myślą o designerach jako o “mośkach od szabloników”, designerzy znów widzą w programerach uparte osły z aparycją małpy. Obie strony tego konfliktu są zwykle pełne gówna i potrzebują lunety, żeby spojrzeć poza czubek własnego nosa.

Ktoś będzie musiał być tym starszym i mądrzejszym, przerwać cykl nienawiści. Zakładam, że będą to programiści, bo są zwykle mądrzejsi i przystojniejsi.

Pamiętaj, nie jesteś alfą i omegą. Tylko tak myślisz!

Dla człowieka z Array() każdy problem wygląda jak .each()

Żeby nie być gołosłownym, pokażę wam problem, nad którym teraz siedzę. Oryginalny autor jest młodym programistą, a to był jego pierwszy większy projekt. Miał wystarczająco dużo wiedzy, żeby programować i zbyt mało, żeby podejmować decyzje projektowe. Niestety, projekty są realizowane zgodnie z zasadą “budżet dąży do zera do momentu napotkania frajera, który zrobi wszystko za jedną pensję”.

Rozważmy uprawnienia w systemie informatycznym. Mamy użytkownika, mamy moduły i metody, mamy uprawnienia. Uprawnienia są listą zawierającą nazwę i identyfikator. Przy wywoływaniu metody z modułu sprawdzamy, czy użytkownik ma identyfikator uprawnienia. Programistyczne przedszkole, prawda?

Implementacja jest poprawna z programerskiego punktu widzenia. Teraz dochodzimy do momentu implementowania międzymordzia dla użytkownika.

Spróbujcie wejść w umysł programisty. Macie listę użytkowników na osi Y, macie listę dozwolonych uprawnień na osi X. Uprawnienie może mieć dwa stany: nadany lub nienadany. Jaki element jest idealny do odwzorowania takiego układu? Checkbox.

To, co tu widzicie, jest efektem myślenia o danych po programersku. Jest to ujęcie całkowicie poprawne technicznie i totalnie spierdolone, jeśli weźmiemy pod uwagę, że użytkownicy systemu nie są robotami.

Wiecie, ile czasu zajmuje narysowanie takiej tabelki dla 120 użytkowników w systemie? Ponad stu pracowników razy ilość uprawnień plus narzut jQuery. Jak myślicie, ile koordynacji oko-ręka wymaga wybranie linii z uprawnieniami pracownika? Tabela jest na tyle wielka, że patrząc w ostatnie checkboksy, muszę odwrócić wzrok na listę nazwisk. To nie są ustawienia, to gra zręcznościowa. No i mój osobisty faworyt: żeby dowiedzieć się jakie uprawnienie nadajesz, musisz potrzymać wskaźnik nad pudełeczkiem checkboksa.

Eksperyment myślowy: jako nowy pracownik nadaj uprawnienia trzyma_kredens i czajnik_zabójca Halinie Krzywonos, ale nie Halinie Krzywons.

Oto kilka programerskich-designerskich błędów, które popełniono:

To, że trzymasz dane w jednej tabeli, nie znaczy że te dane należy prezentować razem. Informacje o uprawnieniach są połączone z profilem użytkownika. Powinny być wyświetlane w kontekście, na stronie z edycją profilu użytkownika.

Jestem człowiekiem, a nie numerem!” i tak samo jest tu. W programerskim umyśle nowo przyjęty do pracy dostaje taką informację na powitanie: możesz otwierać_drzwi, otwierać_okna, pić_kawę i podrywać_sekretarkę. W prawdziwym świecie powitanie wygląda tak: “będziesz pracował jako sprzedawca”. Uprawnienia powinny być ujęte w grupy. Tworzysz grupę X z uprawnieniami X1, X2 i X3. Pracownicy na odpowiednim stanowisku trafiają do odpowiedniej grupy.

Dwa zwycięstwa od ręki: możesz modyfikować uprawnienia dla całej masy ludzi bez potrzeby wybierania zmian dla każdego. Możesz dodawać wariacje: użytkownik może być w grupie X i mieć dodatkowe uprawnienie. Maksymalna elastyczność, minimalna ilość klikania.

Zapamiętaj: celem tworzenia UI nie jest replikacja struktur danych w twoim kodzie. Wiem, że ciężko się pozbyć takiego myślenia. Najlepiej w ogóle o tym nie myśleć. Znajdź przyjaznego designera, najlepiej takiego, który nie przegina w drugą stronę. Wiesz, takiego łączącego zaokrąglone rogi z feng szuje.

Na zakończenie jedna osobista uwaga. Nie wiem czy to ja jestem takim geniuszem, czy wy jesteście takie pały.

Widziałem to setki razy. Użytkownik wybiera opcję w systemie i zostaje pożegnany zimnym “Brak dostępu”, “Dokument niedostępny”, “Naruszenie uprawnień systemu. Ten wyjątek zostanie zgłoszony!”. Potem zaczyna się żonglowanie e-mailami pomiędzy przestraszonym użytkownikiem, jego kierownikiem i mną. Strata czasu.

Żeby ułatwić sobie życie, do komunikatu o braku dostępu dodaję link “Poproś o dostęp”, który generuje e-mail z informacją do zwierzchnika. On może mu nadać, może go olać, może mu nadać na 24h. Na drugą nóżkę wyświetlam listę pracowników jakoś związanych z nim (np. dział) posiadających uprawnienia. Czasem starczy się przejść biurko obok i zapytać, czy kolega może Ci coś sprawdzić. 1

Wszystko żeby mniej pracować. “Mniej pracować” powinno być twoim motto. Nie “techniczna doskonałość w służbie klienta”, tylko coś egoistycznego. Nie spierdol dziś, aby nie naprawiać jutro.

 1. Może nie przejść w supermegakorporacji.

Dwa litry napoju

Wracam z biura. Jest środa. Może czwartek. Ale bliżej dziewiątej wieczór niż maja. Moja droga wiedzie przez przekładaniec z warstw społeczeństwa. Bogato, biedno i white anglo-saxon protestants.

Na granicy wyznaczonej przez skrzyżowanie ulic znajduje się sklep. Można płacić kartą do 22:00. Rzuciłem szybkie spojrzenie w kierunku grupki bywalców ściśniętych przy schodach. Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś zapyta, czy mam problem, a ja mam problem w postaci zmęczenia życiem i dwa laptopy. Szarpać mi się nie chce, a do biegania nie jestem odpowiednio ubrany.

Kiedy tak lustrowałem sytuację, zauważyłem że schody pokonuje jakaś niewielka istota. Trzyma w rękach wielką butelkę napoju gazowanego. Człowiek, płci żeńskiej, znaczy dziewczynka. Pięć czy sześć lat. Patrzę z zaciekawieniem, jak walczy z ciężarem dwóch litrów o smaku zgodnym z naturalnym i wypatruję, kiedy pojawi się za nią ktoś dorosły. Dziewczynka mija mnie i skręca za róg. Opiekun nie pojawia się i po chwili podejmuję drogę do domu. Idę więc, a dziewczynka drepcze przede mną, chwiejąc się co jakiś czas pod ciężarem.

Myślę do siebie, że wypadałoby przypilnować dziecka, które spaceruje nocą. Czuję radość, że ktoś zaufał dziecku i puścił je po zakupy bez opieki. Pozostaję więc kilka kroków z tyłu i na chwilę pogrążam się w myślach. Nie wiem czy ja przyśpieszyłem, czy ona zwolniła, ale po jakimś czasie zrównaliśmy się w marszu i gdy odwróciłem się w jej stronę zauważyłem, że coś mówi. Zsunąłem słuchawki.

— Dobry wieczór - powiedziała dziewczynka.

— Dobry wieczór - odpowiedziałem lekko zbity z tropu.

— Nie boi się pan tak iść samemu w nocy? - zapytała zmieniając pozycję butelki tak, żeby było ją trochę zza niej widać.

— Trochę się boję - przyznałem - ale skoro idziemy razem, to z pewnością nic mi się nie stanie.

Przytaknęła i szliśmy tak przez jakiś czas w ciszy. Najdziwniejsza para na ulicy. Dziewczynka walcząca z ciężarem butelki, sięgająca mi może do kolana i ja, brodaty dziad w kapeluszu, z postawionym kołnierzem.

Tu oblewa mnie zimny pot, a głowa wypełnia się scenariuszami nadchodzącej tragedii. Jak ja wyglądam idąc tak z jakimś dzieckiem? Czy któryś z sąsiadów zauważył nas przez okno i dzwoni właśnie do ojca dziewczynki, który niechybnie wypadnie na mnie z następnej bramy? Czy uda mi się wytłumaczyć, że jestem przyjaznym gentlemanem, który docenia zaufanie, jakie pokłada w córce i robi to, co powinien zrobić każdy dobrze wychowany człowiek, to znaczy zerknąć czy dziecku w tej okolicy nie przytrafi się nic złego?

— Myśli pan, że są tacy ludzie, co porywają dzieci z ulicy? - przeczytała moje myśli dziewczynka.

— Nie. Nie, takie rzeczy się nie zdarzają - odpowiedziałem, czując się tak nieswojo jak wtedy, kiedy matka przyłapała mnie podczas masturbacji. Cokolwiek zrobisz, będzie źle.

— Tu mieszkam - doszedł mnie jeszcze głos z korytarza. - Dobranoc!

Dobranoc, burknąłem do siebie. Czułem się źle, źle. Wyciągnąłem papierosa. Bo tak, jeżeli ta dziewczynka powie rodzicom, że spotkała pana, który ją odprowadził do domu. Dlaczego czuję się podle mimo tego, że zrobiłem coś dobrego? W jakim spierdolonym, bez szans na naprawę społeczeństwie żyję, że czuję się jak gwałciciel.

Jak daleko sięga kontrola świadomości? Uważam się za kogoś, kto nie daje latających faków za opinię społeczeństwa i jednocześnie chcę się wrócić, odszukać klatki, drzwi i wytłumaczyć się z tego, co zrobiłem.


Dziad lub pedofil: wybór należy do Ciebie

Stoimy na skrzyżowaniu i czekamy na zmianę świateł. Podchodzi do nas przedstawiciel lokalnej społeczności, że żul znaczy. Zagaja. Osłaniam trochę Annę, bo z ryja mu jebie, jakby wcześniej stołował się w zakładach oczyszczania. Wygląda mi zza ramienia i zwraca się do mnie z pytaniem.

 • Córka?
 • Hę?
 • Córka?
 • …Żona — zażartowałem.

Żul rzuca kolejne szybkie spojrzenie przez moje ramie.

 • Panie, przecież ona jest młodsza od pana o jakieś dwadzieścia lat.

Teraz nie wiem, czy ja mam czterdzieści pięć, czy Anna pięć.


Vim. Wordpress.

Piotr Szotkowski dostarczył mi kilka stron poprawek do poprzedniego tekstu. Ignorowałem jego e-mail tak długo, jak mogłem. Wreszcie zdobyłem się na odwagę i odpaliłem edytor dostępny w Wordpressie, by po raz kolejny przekonać się, że pisanie w textarea jest wyjątkowo uciążliwe.

Potrzebowałem jakiegoś lepszego rozwiązania. Wiem! Napiszę sobie wtyczkę do Vima i będę mógł edytować teksty po ludzku.

Rzecz dzieje się w Internecie, okazało się więc, że spóźniłem się z tym pomysłem jakieś trzy lata. Przedstawiam Państwu Vimpress. Instalacja jest banalnie prosta:

cd
mkdir -p .vim
cd .vim
wget http://www.vim.org/scripts/download_script.php?src_id=7348 -O vimpress.tgz
tar zxf vimpress.tgz
rm vimpress.tgz
vi plugin/vimpress.vim
(w Vimie) :56

W pięćdziesiątej szóstej linii konfigurujemy dostęp do naszego bloga. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem :BlogList powinno wyświetlić listę notatek.


Dwadzieścia pięć lat minęło

Dwadzieścia pięć lat. Dziewięć lat na pierwszej linii innowacji i postępu. Szesnaście lat epickiej opery mydlanej i bratobójczych walk pod każdą długością i szerokością geograficzną. Amiga, jedyna platforma, którego średnia użytkowników chorych psychicznie wypada jakoś jeden i jedna trzecia na użytkownika.

Amiga to taka Polska w wersji binarnej. Pamiętamy jak w 1410 żeśmy tym chrześcijanom spuścili lanie, że tylko my na Moskwę z sukcesem i kiedy tak wspominamy, to przysłowiowe psy srają po chodnikach.

Amiga to też jedyna platforma, której byłem fanbojem. Kiedy mówię fanbojem, to myślę o kimś, kto rozwalał płyty PC-ta dla zabawy. Ktoś, kto nie dorzucił się jakiemuś biednemu człowiekowi ze sceny do biletu po tym, jak zauważył że to użytkownik innej platformy. Ktoś, kto wtedy schylił się tak, aby dało się odczytać z czapki “A M I G A” i powiedział swoim młodzieńczym basem: “chyba gramy dla innej drużyny”.

Mam nadzieję, że czytelnicy poznali mnie na tyle, żeby pojąć, że nie chodziło o czystej krwi totemizm. 1

AmigaOS był genialny. AmigaOS był systemem, który mimo swoich technologicznych problemów potrafił wciągnąć każdego, kto kochał komputery w ten czysty sposób, w jaki można było kochać komputery w 1992, zanim Twoja Stara wrzucała foty na Naszej Klasie.

Dwadzieścia pięć lat później siedzę w domu i piję piwo czytając relacje z różnych imprez związanych z tą, jak to nazwał jeden z portali, “okrągłą rocznicą”. Dopada mnie nostalgia i rzucam się w kierunku laptopa. Zainstaluję sobie AmigaOS 3.1 i powiem Wam, co było w nim fajnego.

Jestem z siebie trochę dumny, a trochę mi żal, że marnuję głowę na takie informacje. Postawiłem cały system od zera, z dwóch dyskietek. W godzinę. Bez większego problemu. Ostatni raz używałem Amigi na poważnie w 2003. Niektóre rzeczy nie chcą wyjść z głowy. Pierwsza dziewczyna, pierwsza wódka, pierwszy komputer, którym rządziłeś.

AmigaOS zachwyca. Jak to nie zachwyca, jak zachwyca?

Przypisano mi te zasoby

Urządzenia w AmigaOS posiadały dwie nazwy: logiczną i fizyczną. To nie jest całkowita prawda, ale to bardzo dobre kłamstwo. Nazwy dysków nie miały znaczenia w takim sensie, w jakim jesteśmy do tego przyzwyczajeni na innych systemach. Główny dysk dysk twardy zwyczajowo przyjmował fizyczną nazwę DH0: co stanowiło logiczne ciągłość, jeżeli wiedziało się, że wewnętrzna stacja dyskietek to DF0:. DH0: to nasz /dev/sda1 lub C:, nic nie stało jednak na przeszkodzie, żeby dysk ten nazywał się Cherbata:. Nic, prócz ortografii.

Kiedy uruchomiłeś swój system z dysku Cherbata:, to w tle działa się czarna magia zwana przypisami. Komputer zaczynał odzywać się do dysku startowego per sys: i doklejał do ważnych katalogów kolejne nazwy. I tak katalog Libs/ na dysku Cherbata: stawał się Libs:, to samo działo się z katalogami C, S, Devs, Fonts i innymi.

A co to dawało praktycznie? No cóż, wszystkie zasoby w AmigaOS (czcionki, biblioteki, sterowniki) były w pewnym sensie programami, a przypis mógł wskazywać na więcej niż jedną ścieżkę. Przykład z życia: wpada kolega narysować kolekcję obwisłych penisów, której to kolekcji użyje jako argumentu w podwórkowej dyskusji o wyższości klubów sportowych. Znajomość anatomii pozwala mu szybko ukończyć dzieło, niestety nie posiadam na dysku jego ulubionych fontów. Zamiast przegrywać jego czcionki do mojego systemu, piszę po prostu (zakładając, że dysk kolegi to DH1 w moim systemie):

assign fonts: dh1:fonts add

Raz, dwa, trzy i już może używać swojej ulubionej kombinacji bold-kapitalik-underline-outline.

Inny przykład. Odwiedzając znajomych ze swoim dyskiem, co i raz natrafiałem na system, na którym mój dysk nie chce wystartować z pełnym systemem. Honorową odznaką było posiadanie takiego systemu, który sobie radzi z wieloma rodzajami rozszerzeń i zwężeń dostępnych dla komputerów Amiga. Napisałem mały program, który wykrywał typ procesora i koprocesora oraz innych flaków i wykonywał stosowne przypisy do katalogów z bibliotekami. Możecie o tym myśleć jako o przenośnym systemie, który zależnie od tego, czy jest uruchamiany w środowisku 32- lub 64-bitowym, wybiera stosowny zestaw bibliotek do użycia.

Dzięki odkryciu rozkazu assign zostałem też guru dla wielkiej rzeszy niedomytych amigowców, którzy używali komputera zgodnie z jego przeznaczeniem, to znaczy strzelali do obcych w rytm muzyki techno, kiedy w tle zapieprzała paralaksa z miliardem kolorów, przy których lata sześćdziesiąte wyglądały jak proszona herbatka u babci Jadwigi.

Wspominałem o tym kłamstwie z nazwą logiczną i fizyczną? Dobrze. Robiło się tak. Jeżeli miałeś szczęście, to dyskietka z grą była systemowa (to znaczy zawierała normalną strukturę danych jak katalogi i pliki i dawała się odczytać przez system bez własnego bootloadera) i najczęściej po jej włożeniu do napędu DF0: na ekranie pojawiała się jej ikonka podpisana np. PornPart1 co znaczyło dla nas tyle, że w fizycznym napędzie DF0: dostępny jest logiczny wolumin PornPart1:. Wszystko co musiałeś zrobić, to przegrać pliki ze wszystkich dyskietek do katalogu na twardym dysku i napisać skrypt. O, taki:

assign PornParty1: dh0:gry/pornparty
assign PornParty2: dh0:gry/pornparty
dh0:gry/pornparty/pornparty

Gra, szukając dyskietki pornparty1:, zostanie odesłana do katalogu na dysku. Teraz wystarczy to zapakować, zanieść na giełdę i zebrać obietnice przyszłego piwa, które kupią Ci lamerzy, jak tylko skończysz więcej niż piętnaście lat.

Mała piracka trivia dla lokalnych amigowców. Po tylu latach już chyba mogę? Moim największym osiągnięciem na scenie crackerskiej było przystosowanie zajumanej wersji Sensible World of Soccer do działania na Amidze 500. Piracka wersja sprzedawana w znanym wszystkim miejscu na ulicy Przybyszewskiego nie działała, ku wielkiemu smutkowi większości użytkowników zbyt skąpych na oryginał nie mówiąc już o Amidze 1200. Enter The Emil. Szybki rzut oka na dyskietkę i okazało się, że została ona przygotowana pod nowy system plików, którego A500 nie umiała gryźć. Siedem sekund później już umiała. Odniosłem swoją wersję do sklepu za co uzyskałem stosownie duży kredyt na nowości z katalogu z żółtą okładką.

Jeżeli kupowałeś SWOS-a na dwóch dyskietkach tam, w tym sklepie, i grałeś na swojej ukochanej pięćsetce, to możemy sobie przybić piątkę! Ręka w rękę zadeptaliśmy jakikolwiek sens pisania oprogramowania na naszą platformę. Karma trochę dziwka, ay?

Wracając do przypisów. Obraz wart tysiąca słów.

Utwór zaczyna się spokojnie, trwa i spokojnie się kończy

Prawdziwego mężczyzny nie poznaje się po tym jak zaczyna, podobno. Podobno też miło jak zaczyna bez skarpetek. Amiga zaczynała proces bootowania bez niczego.

Doszliśmy dziś do momentu, w którym sekwencja startowa systemu to praktycznie system sam w sobie. Dawno zapomniano o prostocie autoexec.bat i config.sys, dziś potrzebne są rekursywne skrypty, event-driven i żeby jeszcze backend koniecznie w XML, a jak się nie da, to jebnijmy jakąś bazę.

Żeby nie było, rozumiem, z jakiego powodu jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Dobrze, gdzie ja jestem, a ja nie jestem w stanie prześledzić całego procesu wczytywania się systemu na swoim laptopie. Ofiary własnego sukcesu.

Były jednak czasy, gdy mężczyźni byli mężczyznami, kobiety kobietami, a pociągi jeździły na węgiel. Czasy prostsze, sielanka pod gruszą i s:startup-sequence, który rozkręcał Amigę.

Prosto i do celu. Mimo całej świadomości, że nie da się utrzymać współczesnego systemu, który zwisałby z jednego skryptu startowego, to lubię wspominać czasy, w których wiedziałem, co też się dzieje pod maską mojego komputera.

Co robi antagonista Jamesa Bonda? Daje mu szansę ucieczki

To jedna z tych rzeczy, o których zapomniałem, że mi ich brakuje. Ktoś mógłby powiedzieć, że w takim razie mi ich nie brakowało, ja znów twierdzę, że pogodziłem się z losem.

Programiści nie są specjalnie znani z ich zamiłowań do dokumentacji, która nie odnosi się bezpośrednio do przekładania bajtów z jednego miejsca na drugie. Podręczniki zawierające informacje co do stylu traktowane są jako delikatna sugestia i nic więcej. Z tym większym zdziwieniem przypomniałem sobie, że prawie każdy program do ustawiania preferencji (programy systemowe zwykły mieć osobny “konfigurator” dostępny gdzieś w sys:prefs) posiada opcję “Use”.

Zanim o tym, kilka słów o przechowywaniu ustawień w AmigaOS. Słyszeliście kiedyś o RAM-dysku? RAM-dysk to taki wirtualny dysk, który znajduje się w pamięci (serio, kapitanie Oczywistość? Dziękujemy!) i jego zawartość ulatuje razem z resetem komputera. W AmigaOS RAM-dysk jest niezbywalną częścią systemu. Co różniło jego implementację (i w pewien sposób wpłynęło na to, że to jedyny system na którym stał się popularny) od innych to fakt, że dokonywał on automatycznie przydziału pamięci. DOS-owy odpowiednik miał określone przy tworzeniu, że zajmie np. megabajt i już. RAM-dysk w Amidze zajmował tyle, ile zajmowały umieszczone tam pliki, a górną granicą była dostępna dla systemu pamięć.

RAM-dysk był używany do trzech rzeczy

 1. rozpakowywania programów celem przetestowania, nie trzeba było sprzątać po sesji
 2. zapisywanie plików tymczasowych
 3. przechowywanie ustawień

Przy starcie komputera system kopiował zawartość katalogu EnvArc: do RAM:Env i przypisywał do niego nazwę Env:, katalog EnvArc (od Environment Archive) zawierał ostatnie zapisane ustawienia, a Env: ich bieżącą kopię. Przejdźmy do slajdu numer następny.

Save”, “Use” i “Test”. Kliknięcie “Use” powodowało zapisanie zmiany do katalogu Env: (więc na RAM-dysk) i pozwalało przetestować zmiany. Jeżeli udało nam się ustawić czarny tekst na czarnym podkładzie i spowodować aby wskaźnik myszy przesuwał się tylko o cal, to jeden reset dalej czekało nas wybawienie z opresji. To jedna z takich banalnych rzeczy, które cieszą.

Oczywiście dziś trzymam swoje dotfiles w repozytorium GIT-a, co wymagało kilku skryptów 2, drugiego serwera, który utrzymuje te dane i wprawdzie wszystko jest rozproszone i nowoczesne, to jednak nie mogę się jakoś oprzeć wrażeniu, że kopiowanie katalogu ma w sobie jakąś prostotę, przy której moje rozwiązanie jest wymęczone jak Stanisław Lem po maratonie “Na Wspólnej”.

O tym jak kodeki dało się instalować bez “paska narzędziowego” Aleksy dla IE

Dzisiejszym słowem-wytrychem jest skalowalność, wczorajszym była modułowość. Jeżeli program był modularny, to znaczyło, że marketingowiec mógł zawsze powiedzieć o tej rozpieprzonej części programu “wystarczy wymienić moduł”. Zaraz, miało być o tym systemie z lat dziewięćdziesiątych.

AmigaOS miał wbudowany system DataTypes. Co to znaczyło? Wyobraź sobie, że piszesz program graficzny, ale nie masz specjalnie czasu na te wszystkie głupie formaty plików, które krążą po dyskietkach znajomych. Odwołujesz się więc do DataTypes przez standardową bibliotekę systemową i mówisz mu “wczytaj obrazki, o których wiesz jak”. Ta dam!

DataTypes to dekodery (animacji, obrazków, dźwięków) napisane tak, aby używając wspólnego API pozwolić użytkownikowi wczytywać media bez potrzeby zmieniania programu. Jeżeli wczoraj nie było formatu PNG (młodsi mogą nie pamiętać, że nie było. Czasy wielkiej schizmy LZW wywarły piętno na nas wszystkich) a Twój program jest napisany według zasad, to pojutrze ktoś napisze odpowiedni “datatyp”, użytkownik go sobie zainstaluje i gotowe.

Nie mówiąc już o tym, że odpowiednie dekodery mogły być przygotowywane pod specjalne linie procesorów czy też kart graficznych, dzięki czemu mogłeś sobie wybrać coś, co będzie działało jak sobie życzysz.

Po raz kolejny, mimo mojego kompletnego umiłowania do kompilowania programów, co brzmi lepiej dla Zwykłego Usera:

 • Zainstaluj ten program (DataType way)
 • Ściągnij libpng-dev i przekompiluj z —enable-png

Więcej niż piktogramy

Ikona w AmigaOS była czymś więcej niż ikony w innych systemach. Po pierwsze była dodatkowym plikiem, którego nazwa zgadzała się z nazwą pliku, który miała opisywać i rozszerzenia .info. Każda ikona posiadała dwa stany: przed i po kliknięciu. Prawdopodobnie miało to pomóc określić stan w jakim znajduje się ikona, praktycznie skupiło się to na projektowaniu uroczych ikonek, które wyglądały jeszcze zabawniej po kliknięciu. Hipopotamek z zamkniętą buzią. Po kliknięciu z otwartą i nutki. Tak się włączało szlagierowy odtwarzacz muzyki HippoPlayer.

Nie tylko lansem stały ikony. Metadanymi stały też.

Poza standardowymi rzeczami, takimi jak atrybuty pliku, komentarz i data utworzenia, widzimy pole “Default tool”, co jak bardziej rozgarnięci czytelnicy mogą zgadnąć, jest miejscem do wpisania domyślnego programu, który włączy się przy dwumlasku Bieleckiego. Mogłeś więc komponować sobie muzykę w programie muzycznym, zawrzeć nazwę tego programu w polu “Default tool” i klikając wracać do pracy nad nim, ale mogłeś też bez problemu zaciągnąć ikonę do HippoPlayera i posłuchać efektów.

A te “Tool Types”? To nic innego jak dodatkowy sposób na konfigurowanie programu w stylu .ini, zmienna = wartość. Pozwalało to zmienić domyślne ustawienia wywoływanego programu (w przypadku zrzutu ekranu jest to instalator aplikacji).

Wrócę jeszcze do komentarzy. Komentarze to była dopiero super sprawa. Ponieważ AmigaOS nie dostarcza żadnych narzędzi do zarządzania swoim cyfrowym żywotem i do tego jest systemem jednoużytkownikowym, to normą było ręczne kopiowanie plików do systemu. Jak ktoś miał świeższą wersję reqtools.library na dysku, to nie ściągał pakietu instalacyjnego, tylko kopiował go sobie do libs:, przy takim podejściu do systemu komentarze do plików pozwalały mi zachować zmysły.

Przed instalacją programu wpisywałem w konsoli polecenie, które ustawiało komentarze dla wszystkich plików programu na np. “Plik pochodzi z programu XYZ, zainstalowano w marcu”. Potem pozwalałem się mu instalować. Kiedy coś mi nie grało z fontem czy biblioteką, po prostu patrzyłem na komentarze i już wiedziałem, że plik został nadpisany. Jak nie masz dpkg to masz łeb!

A jak było naprawdę?

AmigaOS w tamtym wcieleniu był systemem bardzo dobrym. Na lekko dokarmionej Amidze człowiek pracował jak pszczółka i czuł się jak bóg. Bo i serio nie było specjalnie przeciwników. Apple było praktycznie nieznane, a OS7 powodował tylko pusty śmiech. Microsoft miał dopiero przywalić z Windows 95 i zgarnąć pulę nad długie lata. Atari, poza małą niszą, nigdy nie przekonało nikogo TOS-em, a Falcon spadł z drzewa zanim się dobrze wykluł. Ośmiobitowce dawno już trafiły na karty historii.

Światu nie zabrało długo by dopaść, a później przegonić AmigaOS. Potem wybuchła wojna domowa i dzięki wielkiemu wysiłkowi walczących stron prawie nikt nie przeżył. Powstały trzy największe obozy, tak wielkie, że po ustawieniu ich na łbie od szpilki zostanie miejsce dla kilku milionów diabłów. Ale to już historia na inną okazję. Jeżeli chcecie posłuchać mojej jednostronnej i absolutnie zakłamanej historii współczesnej świata po Commodore, to możecie napisać e-maila. Zbiorę się na pięćdziesięciolecie.

Przekonałeś mnie

Miałeś Amigę i nagle zachciało Ci się klikać? Są opcje.

 • WinUAE dla tych, którzy chcą postrzelać z paralaksą. Używać też pod Linuksem via WINE, chodzi dużo lepiej niż natywne port.
 • Amiga Forever KX Light opcja dla ludzi zainteresowanych emulacją z dozą legalności.
 • Icaros Desktop to dystrybucja open source’owej reimplementacji AmigaOS, AROS-a. Myśl Haiku do BeOS minus binarna kompatybilność.
 • MorphOS, ideowy spadkobierca AmigaOS, działa na Macu Mini i eMacu (w przyszości PowerBook) z procesorami PowerPC. Wersja darmowa działa przez pół godziny
 • AmigaOS 4.1, oficjalny następca. Działa tylko na wybranych płytach. Możesz kupić Samanthę lub Pegasosa.
 • Opcja nerdout: reimplementacja A500 w FPGA.

Full disclosure, kumpluję się z eFUNZINe. Jak coś kupicie powołując się na ten tekst to mogę obiecać, że coś surpresę.

 1. od tego w tamtych czasach miałem ŁKS. Jak powiedział kiedyś nbw: Amiga i ŁKS, zawsze mieliśmy przejebane
 2. żeby mi się .git nie mieszał z katalogiem domowym

Sen nocy letniej

Stoją tam we dwie. Ta niższa robi za trybunał. O nieobecnej koleżance opowiada historię, która odbija się od wiat przystanku autobusowego linii N4. Otóż ona, ta nieobecna, mówi “kupiliśmy” kiedy to jej chłopak kupił pralkę. Poza tym mieszkają osobno, ta nieznajoma i chłopak z pralką. Gacie tylko do niego nosi. W domyśle, że chyba brudne. Poza tym nie gotuje. Nie potrafi.

Ja” — wspomniała oratorka — “też nie potrafię”. Zupę jednak zrobię. Bo zupę się wstawia, ona się gotuje, ja się maluję. Dobre czasy. Koleżanka, ale ta co stoi na przystanku, nie ta od pralki, potakuje. Rozumie. Ona też by, gdyby nie. Żartują obie o zupce chińskiej przy świecach.

Tak stoją dwie czarownice, nocą letnią, biadoląc o cudzym szczęściu. Kolejną noc spędzą rzucając się w zimnej poscieli marząc o rycerzu z własną pralką.

Kiedy teraz siedzę i próbuję zapisać to, co widziałem, jestem zagadywany. Jakiś młodzieniec przysiadł się do mnie i pyta o czym piszę. Odpowiadam, że tylko notuję. Czemu notuję, pyta. Chyba żeby nie zapomnieć. Pukając się w nos i wskazując siedzące przede mną dziewczyny mówi, że on dzisiejszej nocy nie zapomni. Kiedy autobus zatrzymuje się po raz kolejny, podnosi się z okrzykiem “dziewczyny, wysiadamy!” i zostaje sam na przystanku. Dziewczyny jadą dalej, a on tej nocy nie zapomni z pewnością.

Gdyby miał pralkę.


Twórca w nowych czasach

W ostatnim odcinku podcastu LoFijiNKS Joel Watson, autor komiksu Hijinks Ensue opowiada na pytania związane z problemami i możliwościami przed jakimi staje dziś niezależny autor, który chce publikować w Internecie.

Od “jak się promować?” po “jak zarabiać?” przez Creative Common i piractwo z ust gościa, który w przeciwieństwie do “ekspertów” od social media ma doświadczenia z pierwszej ręki.

LoFijiNKS Podcast #7, 1:24:55h


Poniedziałek the 14th

Nie jestem fatalistą, ale koniec jest bliski. Na szczęście tylko poniedziałku, który zaczął się tak.

Wstałem o piątej. Wyznaję zasadę, że trzeba iść jak najszybciej do pracy żeby wyjść jak najpóźniej. Nie jestem jednak pracoholikiem który zarabia worki pieniędzy. Jestem po prostu idiotą. Wypiłem śniadanie składające się z dwóch kaw i na paluszkach, żeby nie obudzić dzielącej ze mną norę mieszkalną kobiety, przedostałem się do przedpokoju gdzie stwierdziłem brak kluczy do biura.

Rozważyłem opcje i nie znajdując rozwiązań opadłem znów przed laptopa. Popisałem kilka zdenerwowanych e-maili, które zaczynały się od wulgaryzmów, zawierały kilka innych w treści i miały priorytet ustawiony na High co uznaję za wulgaryzm wysmakowany.

Pracuję z ludźmi, którzy wszystkie godziny przed 11:30 uważają za środek nocy. Szansa zobaczenia ich w biurze przed czternastą jest znikoma.

Szczęście uśmiechnęło się do mnie 1 około dziewiątej, gdy thung stwierdził, że jest w stanie przybyć do biura już przed jedenastą. Uradowany tą wiadomością spakowałem się bardzo szybko, ucałowałem osobę pełniącą rolę żony i jednym płynnym gestem wylałem na siebie stojącą na stole herbatę.

Przebrałem się i ze śpiewem na ustach, słowa piosenki były głównie o mojej nienawiści do świata jako takiego, udałem się do biura.

Za jakiś czas pojawił się Potera i od drzwi oznajmił nam, że się wywalił. Na laptopa, bo nie chciał się ubrudzić. Pocieszyłem go, że przecież chyba nic się nie stało, jego wylizany MacBook Pro, który otrzymuje więcej zabiegów higienicznych przy pomocy miękkich szmatek i płynu antybakteryjnego niż dwa wagony tramwaju linii 11, nie może się zepsuć przecież ot tak, od wywrotki.

A potem go wyciągnął z torby.

Brzydki Maczek to tak jak niedziałający PC. Udało się nam trochę poodginać porty i nawet działa.

Dzień upływał dalej zwykłym rytmem. Zadzwoniliśmy do klienta, z którym to klientem przygotowujemy projekt od dwóch miesięcy, żeby usłyszeć taką linię: “Nie mogę przekonać szefów, zajmijcie się czymś innym”. Było coraz lepiej.

Wieczorem opuściłem biuro by spotkać się z przyjacielem, napić się piwa i może zobaczyć mecz Włochy - Paragwaj. Spotkaliśmy się w knajpie, gdzie przy piwie opowiedziałem mu o naszym strasznym dniu. Popatrzył na mnie i od niechcenia wspomniał o tym, że rano upuścił kubek kawy na podłogę, który rozbił się na kawałki zalewając wnętrze jego komputera, który nie chce się już włączyć. Pośmialiśmy się z naszych tragedii. Potem dodał, że następna osoba z którą się umówiłem nie dotarła do pracy, bo urwało mu się koło w jego BWM M3. Pośmialiśmy się jeszcze trochę i postanowiliśmy już niczego się w tym dniu nie dotykać.

Zasiedliśmy więc po staropolsku, przy jadle, napoju i włączonym telewizorze nastawionym na Szpakowskiego. Dzwonek do drzwi. Na scenę wchodzi Krzaku i dramatycznym gestem pokazuje na swoje oczy, które pozbawione są białek. Opowiada: zacząłem grać w filmie, pani mi mordę pudrowała pierwszy raz, puder dostał się pod soczewki, zasnąłem w soczewkach, ostre zapalenie spojówek wyłączające mnie z dalszej działalności artystycznej związanej ze szczerzeniem się do oka kamery.

Zebrał oklaski, bo był dobrą kropką nad naszym “i” w “tragedia!”.

 1. ostatni raz

Będąc w dziewięćdziesięciodziewięcio procentowej mniejszości

Będzie krótko i węzłowato. Proszę, jeżeli chcecie napisać, że jesteście zupełnie pewni, że nigdy nie spotkaliście się z kimś kto robi to czy tamto inaczej, że prawie coś skończyliście, to nie piszcie:

 • Jestem pewien na dziewięćdziesiąt dziewięć procent.
 • I tak dziewięćdziesiąt siedem procent użytkowników Maka używa Windowsa.
 • Skończyłem projekt w 33 procentach.

Czytając takie zdania widzę od razu naukowca w odmianie reklamowej. Takiego od bielszej bieli, takiego ślepiącego się w rosnące słupki, które nie mają podziałki.

Ile wynosi jeden procent waszej pewności? Trzy bibliotekogodziny? Skąd bierzesz dane dotyczące użytkowników? A ile to jest w naprawionych błędach?

Zupełnie pewny”, “większość użytkowników, których znam”, “zamknąłem trzy błędy”.

Gdy piszecie notkę o tym, jak bardzo wam unikalni użytkownicy obrodzili, powstrzymajcie się proszę od przechwalania się procentami bez podania bazowej. Nasza Klasa, popularny wśród pracowników biurowych serwis ze zdjęciami, próbowała takiej sztuczki wklejając na swoim blogu wykres. Bardzo im urosło. Nie wiadomo co, nie wiadomo porównując do czego, ale urosło.

Porównywanie “przyrostów” bez kontekstu nie ma sensu. Wiecie jak łatwo mieć przyrost w tysiącach procentów posiadając pięciu użytkowników i jak trudno o procentowy wzrost posiadając tych użytkowników milion?

Podsumowując. Procent to nie jest wasza prywatna dziwka żebyście ją pakowali gdzie wam się podoba. Samo wstawianie liczb nie nadaje niczemu powagi. Wstawianie liczby od czapy zabiera co najmniej 17.39 procent lansu. Większa połowa z was i tak nie zrozumie, prawda?

Na marginesie: jak wszyscy wielcy blogerzy przede mną zamknąłem komentarze. Foch? blog@bronikowski.com


Nieuporządkowane” sortowanie w MySQL

To bardziej note-to-self niż notatka.

Musiałem dziś posortować dane wg kolumny, która zawierała tekst i narzucić porządek ustalony odgórnie i nie zawarty w logice bazy. Na początku napisałem wielki UNION, który łączył trzy zapytania z różnymi parametrami do WHERE, ale wydawało mi się to wybitnie nieeleganckie.

Okazało się, że jest piękne rozwiązanie. To parametr FIELD do ORDER BY.

SELECT   id,   soup_name,   how_salty_avg FROM   soups ORDER BY   FIELD(    soup_name,     'Pomidorowa',     'Szczawiowa',     'Niespodzianka',     'Odpadek'   )

Człowiek uczy się całe życie. Na szczęście za część tej edukacji płacą 1 klienci.

 1. to bardzo ryzykowna teza, ale nie waham się jej postawić

Źle, gorzej

Działo się to dość dawno temu. 1

Wróciłem ze szkoły i już od drzwi poczułem tę zimną atmosferę, której obawia się każdy nastolatek, który ma zbyt wiele za uszami. Może dzwonili ze szkoły zapytać, czemu nie było mnie na zajęciach w maju? Może zadzwoniła policja, która spisała mnie w drodze na trening za wznoszenie okrzyków o ambicji zajebania łódzkiej policji? 2

Przeszedłem do pokoju rodziców i zastałem ich w pozycji „usiądź i porozmawiamy”, usta zaciśnięte w białe kreski, wzrok wycelowany wprost we mnie. Usiadłem. Rozmowę rozpoczęła matka. Zapytała mnie czy wiem, co mógł znaleźć ojciec. Ojciec mógł znaleźć wiele rzeczy, nie chciałem więc zgadywać i odkrywać wszystkich kart. Odpowiedziałem, że pojęcia nie mam. Ojciec podniósł się, stanął na stole i sięgnął za kolumnę stojącą na szafie. Wyciągnął zza niej kasetę VHS i położył ją na stole.

Okładka przedstawiała panią i pana podczas wyjątkowo namiętnego seksu analnego. Węgierski tytuł obwieszczał coś o „anal” i coś o „terminator”. Zapytano mnie, czy mam coś do dodania. Nie miałem niczego do powiedzenia, otworzyłem pudełko i wyjąłem kasetę, włączyłem odtwarzacz i telewizor. Mimo protestów matki, które uciszyłem gestem „chwila, robię”, włączyłem film.

Wielkie jest prawdopodobieństwo, że w ten dzień, w tym miejscu, moja rodzina straciła resztki wiary co do mojej przyszłości. Telewizor rozświetlił się ostatnim odcinkiem „Czarodziejki z Księżyca”, który nagrałem dla innych nerdów ze szkoły. Jako jedyny posiadałem sprzęt i dość wolnego czasu wynikającego z wagarów. To jedyna kaseta, na której nam nie zależało i przeznaczyliśmy ją do skasowania. Schowałem ją z uwagi na okładkę.

 1. Nie pamiętam czy już kiedyś o tym nie pisałem, to popularna historia wśród moich znajomych, postanowiłem więc zapisać ją i na przyszłość po prostu podawać odnośnik.
 2. Prawy pomocnik krzyczał, mnie spisali. Jak powiedział Pan policjant, kiedy odmówiłem wskazania winnego: „Chcesz mieć miękkie serce to musisz mieć twardą dupę”.

HTML 2 PDF: wkhtmltopdf

Zadanie: przygotować dokument PDF zawierający wszystkie faktury wystawione przez system w ostatnim roku.

Problem: system nie zapisuje faktur w PDF-ach, są wyświetlane jako strony HTML na ekranie monitora i drukowane przy pomocy arkuszy stylów z odpowiednimi definicjami @media dla wydruków.

Problem: faktury, które trafią do dokumentu muszą wyglądać identycznie jak te dostępne w systemie. Napisanie zewnętrznego generatora, który na podstawie danych z bazy zapisze odpowiedni PDF będzie kłopotliwe i czasochłonne. 1

Problem: programy, które potrafiły generować PDF z HTML-a nie potrafiły robić tego dobrze. Większość była szlachetnie nieświadoma istnienia definicji w style.css — pamiętajmy — celem jest identyczny wygląd.

Rozwiązaniem byłoby zautomatyzowanie wydruków przy pomocy przeglądarki. Nie miałem za bardzo pomysłu jak tego dokonać. Do tego dochodzi okienko przed wydrukiem, którego chyba nie da się oskryptować.

Pokarmiłem wyszukiwarkę różnymi słowami kluczowymi i znalazłem projekt wkhtmltopdf, który zrobił mi dzień. WebKit HTML To PDF to jak ławo zgadnąć program zawierający w sobie silnik WebKit i wypluwający na jego podstawie PDF. Czego można chcieć więcej? Potrafi używać osobnych stylów, interpretuje JavaScript (więc nie ma problemu z robieniem zrzutu aplikacji generującej wygląd przez dżejkłery czy co tam teraz jest modne do fruwania elementów) i zmienić automatycznie kolorystykę na odcienie szarości, co pomaga przy drukowaniu. Innymi słowy robi jedną rzecz i robi ją dobrze.

Przykłady: piotrpotera.com, bronikowski.com, riddle.pl 2

Jak widać “tekst jest tekstem”, obrazki się wczytały, zewnętrzne czcionki także zaskoczyły. Jestem miło zaskoczony. Faktury nadal się konwertują. Jeden testowy przebieg trwa około pięciu godzin. Tę noc spędzę w objęciach kawy.

 1. dorzućmy do tego problem z kodowaniem, który powstał w wyniku dawnej aktualizacji MySQL-a do 4.1, która to wersja lubiła definiować latin1 dla pól tekstowych
 2. Strona Riddle się delikatnie popsuła. Nie żeby mnie to specjalnie dziwiło, on jest psuja od CSS, a wersji WebKita z którą zbudowany jest wkhtmltopdf na moim systemie nie znam.

Bajka z morałem

W pewnym królestwie, którego nazwa ginie w mrokach historii, mieszkał książę. Fucha była całkiem niezła, płaca dobra, a jedyne zagrożenie stanowiła kombinacja złej wiedźmy i czaru zamieniającego w żabę. Na tę okazję książę utrzymywał kilka kurew o złotym sercu, które za dukaty pocałują praktycznie wszystko.

Idylla została zburzona. Królewska toaleta się zapchała. Gówno, a i obiekty natury okołohigienicznej wrzucane z pewnością przez roztargnionych domowników do muszli, rzuciły wyzwanie prawom fizyki.

Zawstydzony książę postanowił nie wzywać hydraulika. Raz po raz pociągał za spłuczkę pełen nadziei, że materia nieożywiona wreszcie odpłynie i dołączy do swoich braci w kanale. Tchórzył jednak za każdym razem, gdy poziom wody podnosił się zbyt wysoko. Nie pozostało nic innego. Trzeba będzie fizycznie usunąć to gówno.

Strapił się książę. Najbliżej czegoś co dziedziczyło wszystkie właściwości fizyczne gówna znalazł się podczas tego spotkania z dyplomatami kraju, którego nie kochał przesadnie. Zabawa ekstremistami nie znajdowała się wysoko na liście rzeczy, których szlachetnie urodzeni podejmowali się bez żachnięcia. Nie licząc tych zboków od markiza De Sade. Z sercem pełnym rozpaczy i duszą pełną strachu pociągnął za spłuczkę jeszcze raz.

Obserwował jak poziom wody podnosi się i podnosi. Kiedy wydawało się, że już za chwilę woda przeleje się za brzegi rozległo się ciche mlaśnięcie i breja opadła gwałtownie. Sytuacja została opanowana dzięki odwadze wrodzonej niechęci do pracy fizycznej i wiary, że Einstein pomyli się w przyszłości mówiąc, że problemów nie da się rozwiązać tym samym sposobem myślenia jakim się te problemy stworzyło.

Prawdziwy intelektualista woli poczekać, aż mu się kibel zapcha z jego własnej winy. Gdy się już zapcha, zaryzykuje rozwiązanie proste i o małych szansach powodzenia. Jan Kowalski popchnie gówno sam. Dlatego właśnie świat pełen jest szczęśliwych prostaków i zasrańców oczekujących, że problemy zasadniczo rozwiązują się same jeśli się poczeka dość długo.


Magiczne, rewolucyjne, nie do uwierzenia

Kto nie publikuje w iBooks ten przegrał życie.
Anonimowy komentator Onet.pl

Prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy (i po kapeluszu), a ja kończę z opuszczoną głową, którą mam zamiar podnieść w obliczu nowej nadziei jaką niesie ze sobą najnowsze dziecko Apple, iPad. Bądźmy szczerzy: jest tylko jedna firma, która może zmienić sposób w jaki postrzegamy świat, sposób w jaki konsumujemy media. Zamykają kina, Wall Street Journal się nie sprzedaje, New Yorker zwalnia, mało kto czyta bronikowski.com — możemy więc uznać, że kultura konsumpcji treści wysokiego lotu upada.

iPad zmieni to wszystko. Tak jak iPod zmienił świat cyfrowej muzyki. Książki, filmy i gazety pod opuszkami palców. Inteligentna konsumpcja treści, która wpisuje się tak dobrze w nowoczesny świat, w którym przyszło nam żyć. Monetyzacja. Synergia. Boso po kalifornijskiej łące z plastikowym kubkiem z kawą.

Widzę też problemy. Apple słynie z pomijania naszego kraju, tak zasłużonego przecież i oddanego firmie z Infinite Loop, w dostępie do cyfrowych kanałów dystrybucji. Póki nie wyjaśnię tej sprawy, a wiedzcie, że napisałem już stosowny e-mail pod sjobs@apple.com, będę musiał polegać na archaicznej metodzie dystrybucji jaką jest RSS.

http://ipad.bronikowski.com

W przyszłości mam zamiar przenieść całego bloga do iTunes Store, jedna notka za dziewięćdziesiąt dziewięć eurocentów. Myślę, że cena jest fair. Zwykły tekst kosztuje mnie 2*Guinness i paczkę fajek.


Wyłącznik zmierzchowy

Stałem na przystanku i właśnie wtedy bóg zamrugał do mnie oczami miasta. Na rozkaz niesłyszalnego głosu uliczne lampy otworzyły swoje brudne klosze z sodowymi źrenicami.

Stałem tak, zdziwiony jak dziecko, podziwiając ten akt tworzenia. I stała się jasność. Krwiobiegiem ulic popłynęły tramwaje. Wczorajsze kałuże zatrzymały się na chwilę zdjęte chłodem.

Zimowe ulice strząsnęły z siebie ostatnich spacerowiczów. Oparty o wiatę przystanku podziwiałem swój oddech w powietrzu i dumałem nad smutnym faktem: coraz rzadziej rozważam, co by było gdyby. Gdybanie jest świetną rozrywką dla osoby, której zestaw problemów ogranicza się do następnej butelki wina, następnego blanta i wahań na rynku zupek gotowych do spożycia po zalaniu wrzątkiem. Ostatnio problemy ścięły włosy, założyły garnitury i wydoroślały. Siedzą gdzieś na brunchu debatując o najnowszych trendach we wnoszeniu opłat za farmę serwerów i paradygmatach w konsumpcji kredytów odnawialnych.

Co by było, gdyby wyłączyli oświetlenie w mieście? Zapytałem kiedyś o to w parku Zdrowie, nocą, patrząc w utopione świetlnym smogiem niebo. Wszyscy zgodzili się, że byłoby całkiem super. Sekundy później horyzont zgasł. Gdzieś w elektrowni musiał wyskoczyć bardzo duży bezpiecznik. Przyduszony narkotycznym dymem wysapałem z siebie monosylabę zdziwienia i ekscytacji. Na niebo wciągnięto planszę “przepraszamy za usterki”, razem z białymi kropkami gwiazd.

Co by było, gdyby wyłączyli oświetlenie w mieście? Pewnie by nam obrobili biuro. Dlatego nie zadaję sobie już tych pytań, rzeczywistość jest męcząca.

Gdyby baba miała wąsy, to z pewnością stałaby się rzecznikiem jakiejś firmy oferującej laserowy zabieg usuwania nadmiernego owłosienia, razem z kampanią wirusową i fanpage.


Bohdan

Bohdan sypiał w krzakach jałowca. Nie od początku do końca swojego życia, ale przez kilka dni, które spędziliśmy nad wodą. Bohdan miał sweter, skołtunioną brodę, potargane włosy i oddech pijaka. Trzy pierwsze elementy miały wkomponowane igły jałowcowego legowiska. Jak wszyscy obecni na tym wyjeździe, oddawał się prostym przyjemnościom: siedzeniem porankiem na brzegu zalewu z wędką, spożywaniu dużych ilości alkoholu kupowanego na kanistry od wycofujących się braci ze Wschodu, jedzeniu mielonki i puszczaniu bąków. Nie mogę przecenić wkładu tych rybackich wyjazdów w kształtowanie mnie jako obywatela i mężczyzny.

Od czasu do czasu, przy kolacji, odbieraliśmy też wykształcenie klasyczne. Bohdan zapytał mnie znad puszki mielonki:

 • Emil, Ty się uczysz niemieckiego w szkole?
 • Tak! Bardzo mi się podoba — tu się przedstawiłem z adresem, używając najlepszego akcentu podkradzionego z amerykańskich filmów o nazistach.
 • To jak będzie “zmęczony” po niemiecku?
 • Hmm — zrobiłem przerwę, która sugerowała że zapomniałem, ale z pewnością wiedziałem.
 • Müde!
 • Ach, właśnie.
 • To tak jak w zdaniu, jak kolega wyciągał mnie w Berlinie do burdelu, powiedziałem mu “Thomas, ich bin zu müde”.

Bo Bohdan był sztandarowym biznesmenem tego okresu. Jak w piosence Big Cyca: “Renta, stypendium — wyżyć się nie da. Tu kupisz, tam sprzedasz — nie weźmie cię bieda”. Nie zadawałem sobie pytań o to, czemu biznesmen tej klasy, odrzucający zaproszenia do niemieckich burdeli, sypia w krzakach jałowca. Sam chciałem spać na dworze, ale mi zabroniono. W moim umyśle jasnym stało się, że tylko ktoś, kto trzyma życie w garści, może spać gdzie chce.

Wróciliśmy z wycieczki. Bohdan stał się częstym gościem w naszym domu. Przy stole przytaczał anegdotki z życia, zapamiętałem jedną, którą opowiadał nie bez dumy. Jego córka przekomarzała się ze swoją koleżanką o to, co mają lepsze i większe. Wygrała przez nokaut stwierdzając, że jej tata ma większe długi niż tata koleżanki.

Następnego dnia ojciec wziął mnie na stronę i jął mi tłumaczyć historię Bohdana. Kupił on do spółki z kimś młyn, z miłości do siebie wystawił sobie pieczątkę prezesa i nią całował dokumenty, wspólnik zabrał forsę i wyparował. Co mi było po tej wiedzy? Otóż prezes upadłego młyna chciałby pożyczyć ode mnie telewizor. 1 Poruszony historią zgodziłem się, uprzedzając, że bardzo będę się cieszył jak mi go szybko zwróci, bo brak telewizora odcina mnie od komputera, a nie mam zamiaru walczyć z matką o dostęp do tego w pokoju, bo ogląda się na nim Izaurę.

Kręcąc się na fotelu, dwadzieścia dwa lata później, dumam sobie nad biznesem w ogóle. Dumam bez telewizora, który pożyczył ode mnie Bohdan, a którego nigdy nie zwrócił. Gdybym wyciągnął wcześniej wnioski ze spotkania z królem jałowcowego zamku, to może żyłoby mi się łatwiej. Trzeba okradać głupszych (którzy wystawiają sobie pieczątki dla picu), albo słabszych i naiwnych. Najlepiej kogoś, kto dziedziczy wszystkie te trzy cechy i dzięki temu jest pracownikiem wprost idealnym.

 1. dla ludzi z innej epoki, kiedyś podłączało się komputery do telewizorów