Béton brut

Kanał subskrybcji Napisz do mnie…

Lista Osobista: podkasty, część trzecia

2016-10-15

Listy z rzeczami do klikania cieszą się niezmiennie popularnością w Internecie. Nie wymagają wielkiego poświęcenia ze strony autora, są bezbolesne dla czytelnika. Cała filozofia zamyka się w wymienianiu rzeczy, czasem w kolejności, która ma wykazać „dobrość” lub „słabość” tematu listy, czasem bez tego rodzaju zobowiązań.

Nie chcąc kompletnie stracić rynku list internetowych, przedstawiam Wam trzecią edycję podcastowej listy przebojów wprost z mojego odtwarzacza. Napisałem już tyle wariacji tej listy — prywatnie, e-mailem, na życzenie — że w przyszłości skrócę sobie pracę i będę mógł wysłać tylko odnośnik.

Rozrywka, kultura i sztuka w słuchawki stuka

Kultura

99% Invisible

http://99percentinvisible.org/

Otwieram podcastem, który jest pierwszy na tej liście tylko dlatego, że taka jest natura sortowania w mojej aplikacji do grania. I nie, to nie jest zły podcast, to jest bardzo dobry podcast. Tak dobry, że często przeskakuję odcinki (wydawane w cyklu tygodniowym).

Brzmi bez sensu? 99% Invisible często produkuje odcinki, które są w 100%1 absorbujące. Są krótkie, więc jeśli coś przeoczę, próbując np. przejść przez ulicę, to zaraz się irytuję. Jeśli dam się znów wciągnąć kompletnie w materię odcinka, to przechodzę przez ulicę na ślepo.

99pi to nie jest radioreportaż, jaki pamiętacie, ale taki, jak sobie wyobrażaliście.

Odcinek startowy2: Holdout

Double Feature

https://doublefeature.fm/

Recenzowanie filmów to trzecie pod względem popularności zajęcie w Internecie. Drugie to recenzowanie gier komputerowych, a pierwsze — bycie padalcem. Pośród setek podobnych tematycznie podcastów Double Feature pozostaje niezmiennie moim wyborem numero uno. Połączenie osobowości prowadzących z ich wiedzą na temat filmów oraz wyborami samych tytułów do recenzji powoduje, że mogę często udawać wśród ludzi, że oglądałem filmy, przedrukowując językiem opinie, które usłyszałem w programie internetowym.

History of Philosophy Without Any Gaps

http://hopwag.podbean.com/

Podcast, którego tytuł mówi wszystko o zawartości. Jeden z niewielu, które radzę — jeśli już słuchać chcecie — słuchać od początku.

Philosophize This!

http://www.philosophizethis.org/

Podobnie jak podcast wyżej, ten też zajmuje się filozofią, ale jest mniej systematyczny (co nie jest złe dla odbiorców, którzy nie potrzebują 200 odcinków, aby dojść do tematu, o którym chcieli się dowiedzieć).

Odcinek startowy: Henry David Thoreau

Myths and Legends

http://www.mythpodcast.com/

Moja najnowsza perełka. Mity i legendy, historie, które znasz, w wersjach odmienionych przez kalejdoskop kultur, krajów i czasów.

Rekomendacja: przesłuchałem całość. Niektóre odcinki więcej niż raz.

The Reith Lectures

http://www.bbc.co.uk/programmes/b00729d9

Trudno to nawet nazwać podcastem. To seria wykładów, które odbywają się co jakiś czas z błogosławieństwa BBC. Zdecydowanie nie polecam jako „tła do pracy”, nawet gdy słucham na leżąco, wyskakuje mi żyła na czole od intelektualnych przysiadów.

Odcinek startowy: Democracy has a Bad Taste

Sztuka

The Pen Addict

https://www.relay.fm/penaddict

Pióra. Atrament. Notatniki. Plecaki. Piórniki. Pióra.

Czasem zdrajcy wspomną o długopisach, ale jednak pióra.

Moja ziemia obiecana.

Art Supply Posse

http://www.artsupplyposse.com/

Akwarele. Farby olejne. Ołówki. Pióra. Papier.

Czasem wywiady z ludźmi, którzy tych rzeczy używają.

Rozrywka

Listen to Lucy

http://www.acast.com/ft-lucy-kellaway

Dobrego komika można poznać po tym, że od lat bije po tym samym temacie, a ten puchnie ciągle w różnych miejscach, przynosząc radość obserwatorom tej masakry.

Lucy, felietonistka Financial Time, tydzień w tydzień nawiedza moją duszę esejem o tematyce w zakresach: koszmary komunikacji w biznesie, koszmary kultury w biznesie, koszmary kultury komunikacji w biznesie.

Każdego tygodnia łączę się z nią sercem w nienawiści do okrągłych przemów, które osuszone z przymiotników stają się mniej groźne i mniej ważne.

nerdy nocą

http://nerdynoca.pl/

Podcast po polsku! Kaja rozmawia z ludźmi, którzy znają się na różnych rzeczach. Audycje dla koneserów wiedzy wszelakiej. Jest na to wyraz: nerdów. Można słuchać za dnia.

Odcinek startowy: Sprawy atomowe

No Such Thing As A Fish

https://audioboom.com/channel/nosuchthingasafish

Wspominałem wyżej, że wielokrotnie polecam ludziom różne e-słuchowiska. To jedyne, które ma 100% sukcesu wśród słuchaczy.

Program komediowo-naukowy, brytyjskie akcenty, anegdoty o genitaliach. Triumwirat smaku.

Sawbones: A Marital Tour of Misguided Medicine

http://sawbones.libsyn.com/

Historia medycyny to historia nauki, tylko bardziej, bo była praktycznie połączona z przeżywalnością populacji — wynajdywanie pojazdu do latania napędzanego siłą mięśni zabijało najwyżej wynalazcę, przepisywanie upuszczania krwi na każdą przypadłość miało dużo gorsze konsekwencje. Każdy odcinek to naukowo-historyczna analiza jednego zabiegu czy leku, który z perspektywy czasu wydaje się być okropnym żartem.

The F Plus

https://thefpl.us/

Internet połączył wszystkich. Ten błąd, teraz nienaprawialny, pozwolił grupce ludzi zbierać się co jakiś czas i czytać rzeczy, które ludzkość wypisuje w Internecie.

Fora niszowych fetyszy, manifesty programowe partii rządzących nieistniejącymi mikro-narodami, pojedynki między fanami rzeczy głupich, to wszystko zostanie przeczytane ku uciesze gawiedzi.

Odcinek startowy: The Sound Quality Is Inaudible

Komputery, komputerów od cholery

Amigos Amiga Podcast

http://www.amigospodcast.com/search/label/podcast

Stary amigowiec i amigowy neofita grają w gry, to w sumie wszystko.

Garbage

http://garbage.fm/

Rzadki przypadek technologicznego podcastu, gdzie nie mieli się nagłówków z internetowej prasy kolorowej. Znaczy czasem też mówi się o gadżetach, ale nie tylko, gdyż obaj prowadzący są okazjonalnymi ulepszaczami projektu OpenBSD, możecie więc słuchać o tym, jakie problemy są z pisaniem sterowników do USB-ETH lub jak ciężko odpalić kernel BSD na Google Pixel.

Linux Voice Podcast

http://www.linuxvoice.com/

Audycja powiązana z magazynem (papierowym!) pod tym samym tytułem.

The Bike Shed

http://bikeshed.fm/

Podobne trochę tematycznie do Garbage, z tym że bardziej skłania się ku dyskusjom o niuansach języków programowania i aplikacjach pisanych przez prowadzących (którzy co jakiś czas się zmieniają — podcast ten jest piarowym frontem studia konsultacji dla klientów ze zjebanym produktem, więc ludzi do gadania jest wystarczająco). Obecnie główny przechył tematyczny to Rails, Rust i Eliksir.

Retro Asylum

http://castaway.media/retroasylum

Brytyjski program retro-komputerowy o wszystkim, choć z mocnym naciskiem na gry. Dwukrotny laureat nagrody „najlepszego podcastu na świecie” i ostateczny dowód na to, że głosowania w Internecie, a zwłaszcza ludzie biorący wyniki tych głosowań na serio, doprowadzą do świata, w którym nikt nie będzie szczęśliwy, a wszyscy będą źli.

Retro Computing Roundtable

http://rcrpodcast.com/episodes/

Cotygodniowy przegląd wydarzeń, nowinek i ciekawostek ze świata komputerów, które nie mają Snapchata. Takie „e-7 Dni Świat” dla starych ludzi.

Piłka Nożna Gola!

Długie lata broniłem się przed sprawdzaniem świata podcastowego pod kątem kopanej. A kiedy wreszcie się namówiłem, trafiłem na pole tak suche i zaniedbane, że nawet górska koza pokręciłaby łbem na ofertę zamieszkania. To oczywiście działo się w czasach przedrenesansowych, gdy jakąkolwiek jakość miały tylko audycje okołotechnologiczne.

Miesiąc temu, może trochę wcześniej, Filip po raz kolejny zasugerował mi, żebym dał szansę programowi o naszej lokalnej piłce. Ponieważ darzę polską piłkę podobną niechęcią co polskie podcasty3, ignorowałem jego sugestie z pełną świadomością popełnianego czynu. Aż któregoś dnia wyrzuciło mnie na kilkukilometrowy spacer i kliknąłem wtedy „plej”.

Skracając długą historię: zaskoczony pozytywnym doświadczeniem poszedłem po dokładkę.

Football Weekly

https://www.theguardian.com/football/series/footballweekly

Nacisk idzie głównie na futbol brytyjski (duh, Guardian), ale każda audycja zawiera też przegląd ważniejszych wydarzeń na boiskach europejskich. Całkiem zabawne, duża grupa komentatorów (w tym zagraniczni), odcinki specjalne, ogólnie: doskonały skrót dla ludzi, którzy przepuścili weekend piłkarski.

Hattrick

http://soundcloud.com/hattrickpl

Moją genezę podłączenia się pod to słuchowisko o kartofliskach już pisałem. Słucham, bo jest jakaś chemia wśród prowadzących, słucham też dlatego, że mam Schadenfreude na polską ligę. Pewnie to ukryty smutek po tym, że zatopiono (a raczej: załoga wycelowała armatę w dno statku i podpaliła lont) mi „mój” ełkaes, który obecnie błąka się po ligach tak niskich, że małe dziecko potrzebuje palców do ich policzenia.

Przykładowy odcinek: HattrickPL 34

The Final Third

http://soundcloud.com/thefinalthird

To trochę antyteza do Football Weekly, bo amatorski i irlandzko-szkocki, a trochę synteza, gdyż zarówno komentarz, jak i opinie pochodzą od ludzi, którzy rozumieją sport. No i bluzgają, bo trochę antyteza.

Zawsze Zielone

Polecane już we wcześniejszych odcinkach i „na zawsze w mym sercu”.

The Jeff and Casey Show

https://jeffandcaseyshow.com/jacs_all_podcast.rss

Anime World Order Podcast

http://www.animeworldorder.com/

Dan Carlin’s Hardcore History

http://www.dancarlin.com/

Overthinking It Podcast

https://www.overthinkingit.com/

Posłowie

Mój proces filtrowania podcastów jest bezlitosny. Jeśli moje serce nie trzepocze z ekscytacji na widok nowego odcinka, znaczy to, że już niedługo się z audycją pożegnam. Dość powiedzieć, że usunąłem kilka z tej listy podczas pisania. Otrzymujecie więc zestaw sprawdzony i wystarczy, że będziecie identyczni ze mną pod względem charakteru, ideałów i zainteresowań, aby cieszyć się nim bez ograniczeń.

A kto się nie cieszy, ma swoje własne propozycje lub po prostu chce wskazać literówki i lapsusy, może zawsze napisać mi e-mila.

  1. prawdziwi jednoprocentowcy
  2. taki odcinek, który mniej więcej reprezentuje, co się zwykle dzieje
  3. Jest to wynik mojego uprzedzenia, jak i złości, że sam nigdy nic nie zrobiłem. O szczegóły trzeba zapytać mojego psychoanalityka