Béton brut

Podcast metodą chałupniczą

2023-11-17

Obudziłem się wczoraj o trzeciej w nocy. Postanowiłem napić się herbaty, a gdy ją piłem zdałem sobie sprawę, że nie zasnę ponownie. Włączyłem truchło mojego laptopa i wskoczyłem do katalogu ~/work, grobowiska pomysłów, ambicji i marzeń. Nie znalazłem tam niczego inspirującego, bo z kości tamże złożonych projektów można najwyżej złożyć makabryczny ksylofon.

Zabrałem się więc za prace ogrodnicze, wypieliłem grządkę z YAMLowych chwastów, przyciąłem krzewy skryptów powłoki, zgrabiłem logi, zamiotłem ścieżki żeby pakiety mniej się chybotały w drodze do stodoły serwerów i wreszcie uderzyło mnie: hej, ten skrypt, który periodycznie pobiera listę odtwarzania z YouTube i zamienia ją w wygodne pliki dźwiękowe, on mógłby zasadniczo produkować kanał RSS lub Atom. A taki można wpiąć w aplikację do słuchania podcastów i tym samym pozbyłbym się problemu dystrybucji (relatywnie mniej uciążliwego dzięki Syncthing) oraz problemu z tym, że odtwarzacze muzyki zwykle nie pamiętają miejsca w którym porzuciłem słuchanie, a aplikacje do podcastów już tak.

Poza tym zmarnowałbym czas do momentu w którym głowa znów mi opadnie na poduszkę.

Po kilku godzinach miałem już działający prototyp, ale zaraz przyszło kolejne olśnienie, razem ze wschodem słońca. Starczy dodać do tego dwa parametry i mógłbym ofiarować taką usługę ludziom, ludziom takim jak ja. Jeśli używasz „staromodnego” klienta podcastów, takiego który czyta kanały RSS i czujesz, że są na YouTube widea, które chciałbyś zmieścić do swojego prywatnego radiowego programu, wystarczy, że wyślesz mi e-mailem adres do publicznej lub ukrytej1 listy odtwarzania, a ja odeślę Ci link kanału pod którym będzie się tworzyła audycja. Każda nowo dodana do tej listy rzecz ostatecznie trafi do ciebie jako nowy odcinek.

Na teraz mamy następujące funkcje:

  1. tworzenie kanałów RSS i Atom (kanał RSS ma więcej funkcji, bo używam własnościowych notacji iTunes)
  2. jeśli wideo ma wbudowane rozdziały, plik audio będzie posiadał także
  3. meta dane takie jak opisy i miniaturki są prezentowane w kontekście „odcinka”
  4. u mnie działa

Trzy zrzuty ekranu przedstawiające wyżej opisane funkcje w działaniu

Panelu administracyjnego zrobić nie przewiduję, gdyż jest to projekt gośćwdombógwdomware, human scale, nie policzę ci za cukier do herbaty, ale jak zaczniesz się panoszyć to ci prywatnie zwrócę uwagę, a ostatecznie wskażę drzwi.

Zapraszam więc.


Dwie rzeczy organizacyjne. W wyniku cyfrowego procesu gnilnego musiałem wyłączyć tymczasowo njusletter. Usiądę do tego niedługo, obiecuję (sobie). Dwa, w grudniu chciałem opublikować kilka małych opowiadanek, które pozbierałem z notatników, nie wiem jeszcze, czy będę kładł po jednym na tydzień, czy też może stworzę gdzieś osobną stronę z odnośnikami do nich żeby wam nie przynosić rozgardiaszu do czytników RSS.

  1. public lub unlisted
QR for Podcast metodą chałupniczą