Béton brut

WebNotes: czyli markerem po ekranie

2009-01-08

Firefox dorobił się pokaźnej kolekcji wtyczek. Czym więcej ich piszą, tym trudniej jest odszukać taką, która na serio uzależnia od siebie jak heroina. Moja żelazna dawka to: AdBlock, Foxmarks (jest wersja na Safari w bardzo wczesnym stadium rozwoju, “u mnie działa”), Firebug. Co jakiś czas próbuję jeszcze bardziej ułatwić sobie życie w sieci i testuję nowe cudaki.

Dzięki uprzejmości Macieja Chojnackiego mogłem pooglądać jak zachowuje się “nowy, niesamowity startup” 1 WebNotes.

Idea łebnotatek jest prosta jak konstrukcja cepa. Cep składa się z Trzymającego Cep (użytkownik przeglądarki), Cepa Właściwego (plugin dla Firefoksa plus konto w systemie) oraz Materiału Młóconego (strony WWW).

Kolekcjonujesz zakładki? Chyba każdy kolekcjonuje. WebNotes to połączenie funkcjonalności zakładek (adresy URI poukładane w folderach) z możliwością zaznaczenia niektórych elementów, lub “przybicia” informacji własnej do strony. Przykładowo: przeglądasz stronę z dokumentacją jakiejś klasy/serwera/cokolwiek, robisz to co jakiś czas, bo pamięć ludzka jest zawodna, a marihuana, którą palisz 2 nie pomaga w utrwalaniu informacji. Ile razy czytasz tę dokumentację, tyle razy udaje Ci się zapomnieć o pewnej czynności. Tracisz więc czas i nerwy. Z WebNotes klikasz odpowiedni guzik dostępny na toolbarze, pojawia się “czysty post-it”, uzupełniasz go i już. Podczas następnej wizyty zastaniesz go przyklejonego tak, jak go zostawiłeś.

Przykładowa karteczka wygląda tak:

obrazek-2

Drugą, podobną w funkcjonalności (dodajemy naszą informację do strony raz, wyświetla się ona przy następnych wizytach) opcją jest zakreślanie markerem. Wybieramy kawałek tekstu ze strony, zaznaczamy go, klikamy “Highlight” i wham! Niestety, nie znalazłem jeszcze opcji, która pozwala ustawiać kolor pisaka. Esteci i osoby rozpoznające ponad 16 kolorów 3 będą niepocieszone.

Jak wygląda zakreślony Najlepszy Premier? 4

obrazek-3

Co jeszcze? Manager zebranych informacji otwierający się w bocznym panelu przeglądarki, możliwość dzielenia się wykonanymi notatkami z innymi użytkownikami, generowanie raportu w PDF-ie zawierającego informacje z danej kategorii (Notatki Do Sprawy Rozwodowej), i inne, które pewnie przeleciały mi nad głową.

Muszę przyznać, że pomysł karteczek przyklejanych na strony bardzo mi odpowiada. Mam już wynotowane “quirks” w niektórych bibliotekach, kilka wątków na forach, które trolluję w wolnym czasie, ma wynotowane słabe punkty użytkowników i ogólną linię programową żebym się nie zgubił. Zakreślanie jeszcze mi się nie przydało, ale to chyba psychiczna bariera. Na moim mentalnym radarze leży to za blisko dawno zburzonego miasta “Notatki na zajęcia”.

Dziesięć zaproszeń do rozdania, pisać na blog at bronikowski dot com.

  1. każdy taki jest
  2. tonami, tonami
  3. tu; kobiety
  4. mam nadzieję, że doceniacie moje poświęcenie! Odwiedziłem Onet celem zrobienia zrzutu