Listy z odnośnikami. Do czytania.

Zapisz się (bądź wypisz!) używając tego prostego formularza!

0x13, mogło być gorzej, a jest inaczej | wróć

            Obudziłem się, spojrzałem na zegarek, a tam zima. Byłem pewien, że ustawiałem budzik na wiosnę, ale kto teraz może wierzyć w maszynerię nieba, jak wszystkie anioły pozdychały z głodu.

Była to najgorsza wersja zimy, taka o czwartej pięćdziesiąt-ileś. Na myśl o rozpoczęciu dnia od dłubania w niesumujących się danych z księgowości zrobiło mi się słabo, postanowiłem więc zająć sobie chwilę listem z linkami do czytania.

Możecie się spodziewać jeszcze jednego w 2018, bo będę się pewnie nudził w święta, a mam jeszcze kilka obiecujących rzeczy do przeczytania.

## ‘Ghost kanji’ lurk in the Japanese lexicon
https://www.japantimes.co.jp/life/2018/10/29/language/ghost-kanji-lurk-japanese-lexicon/

Któż nie lęka się pomyłki. Niektóre pomyłki zostają zapomniane przez świat i tylko prywatne kino w głowie robi nam z nich seanse, gdy zapadamy w sen.

Inne zostają uwiecznione przez komitet zajmujący się kodowaniem zestawu znaków. Krótka historia o japońskich znakach, które nic nie znaczą.

## AI Mistakes Bus-Side Ad for Famous CEO, Charges Her With Jaywalking
https://www.caixinglobal.com/2018-11-22/ai-mistakes-bus-side-ad-for-famous-ceo-charges-her-with-jaywalkingdo-101350772.html

Uwielbiam te wszystkie dystopie płynące do nas rzeką z Chin. Być może to taki swoisty rodzaj empatii, jak wtedy, gdy ktoś spada z dachu i zamiast krzyczeć z przerażenia, śmieje się, nie mówimy, że jest mu wesoło, ale może jest. Trudno potem zapytać.

W każdym razie historia systemu „AI”, który wydaje na Ciebie wyrok za przełażenie w miejscu nieoznaczonym, bo kamery zobaczyły Twoją twarz na plakatach ciężarówek to jest mistrzowskie zagranie z książek es-ef.

Osobiście chodziłbym dwa dni dumny, gdybym wymyślił taką historię. Nawet zadzwoniłbym do Kafki.

## Dropping Acid
https://logicmag.io/06-dropping-acid/

Możecie nie wiedzieć, czym jest TB-303, ale znacie jego produkt: pulsujący dźwięk, który wwierca się bezpośrednio w skroń. Pełzający, piszący wysokimi tonami, dudniące niskimi, dynamicznie przeskakujący z jednego w drugi, rosnący powoli do crescendo.

Fantastyczny tekst, kto choć raz zakręcił gałką cut-off, powinien przeczytać. Autor załącza plejlistę Spotify, ponieważ nie wszyscy mają dostęp do takich platform, przerobiłem tę listę na jutubową. Polecam grać do czytania.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLaKV7hjg-pRsxtjkN-V2i6BqXD0_BdF7x

## The Machine Stops
http://archive.ncsa.illinois.edu/prajlich/forster.html

Jakimś cudem nie czytałem wcześniej tego opowiadania. Co tylko udowadnia, że moim hobby jest głównie kolekcjonowanie antologii opowiadań es-ef, czytanie już niezbyt. Osoby, które nie mogą poświęcić czasu na przeczytanie wszystkich dwunastu tysięcy wyrazów mogą posłuchać nagrania audio na LibreVox:

https://librivox.org/the-machine-stops-by-e-m-forster/

## Multimedia

What if Noodler's Dragon's Napalm ink came to life?
https://www.youtube.com/watch?v=a0azaLcPKWU

Polish 70's Funk & Jazz
https://open.spotify.com/user/amanita313/playlist/3eortZ8Iow1FOMni0KNXXD?si=DiMYhgulQ4CMRxE6UyxDGQ

Sąsiedzi już szurają kapciami, a za oknem słyszę silniki samochodów, które kręcą się jałowo dogrzewając kabiny. Czas siadać do mojego prawdziwego powołania, głębokiej, analitycznej pracy wymagającej bystrości umysłu i sprytu, która jest nikomu niepotrzebna, bądź sprokurowana przez brak komunikacji.

Nie dajcie się zwariować świętom.