Listy z odnośnikami. Do czytania.

Zapisz się (bądź wypisz!) używając tego prostego formularza!

#25 Pomiędzy Matką Boską a weekendem | wróć

            Na ulicach wszyscy są zdemaskowani. W parkach też. Po przeprowadzaniu wnikliwej obserwacji wychodzi mi, że ludzie w maskach powodują zimne noce. Teraz noce są już ciepłe. Jesienią, gdy maski wrócą, noce znów będą zimne.

Quod erat demonstrandum.

Nie wiedząc kiedy zostanie zerwana blokada maszyny losującej społeczeństwa zainwestowałem w rower. Pomyślałem, że to jedyna opcja dla mnie, mieszkańca centrum miasta, gdzie policyjne patrole mijają się lusterko w lusterko z patrolami straży miejskiej. 

Jak uciec do lasu? Nocą, na rowerze. 

Zanim jednak przyszło co do czego wszystko było już wolno! Teraz stymuluję kopniętą w kostkę gospodarkę zanosząc go nieustannie na plecach do warsztatu i mówiąc: panie majster, znów mi się urwało/odpadło/wydaje podejrzane dźwięki.

Pierwsze 300Km już jednak poszło.[1]

[1] https://i.imgur.com/6sWUA9j.png

## The Documentaries of Werner Herzog Ranked
https://nonfics.com/werner-herzog-documentaries/ 

Filmy dokumentalne to rzecz, która nieustannie mi umyka. Człowiek inteligentny, oczytany, a nie ogląda interesujących rzeczy o zajmujących ludziach. Jak to możliwe? Znalazłem więc listę filmów Herzoga abym mógł podjąć inteligentną decyzję. Po dogłębnej lekturze i zapisaniu kilku obiecujących pozycji w notatniku mogę z radością ogłosić, że przez trzy miesiące zobaczyłem zero minut filmów dokumentalnych. 

Być może Wy będziecie mieć więcej szczęścia. Podobno są bardzo dobre!

## British Rail’s short experiment with travelling pubs
https://www.ianvisits.co.uk/blog/2020/04/14/british-rails-short-experiment-with-travelling-pubs/

Mam słabość do pociągów. Uśmiecham się, gdy wsiadam do pociągu, który będzie mnie wiózł kwadrans, pół godziny, jedenaście godzin. Siedzę, piję herbatę z termosu lub okropną kawę jeśli skład pobłogosławiony jest Warsem. Pracuję sobie, sieć non-stop zanika, powodując że jestem produktywny i skupiony. Za oknem miga mi polska.jpg — las, ścieżka, pole, wielkie puchate chmury, martwa stacja kolejowa pożerana przez florę, miasteczko, miasto, most, więcej pól i znów las. 

Czasem trafi się jakiś cudowny miks tych rzeczy plus rzeczka lub jeziorko. Szybko sięgam po telefon i oznaczam to miejsce na mapie zanim odjedziemy zbyt daleko. Myślę sobie: kiedyś wysiądę na poprzedniej stacji i tu przyjdę, choć wiem, że to tylko takie gadanie. 

Pić w pociągu nie lubię, ale gdyby PKP kiedyś wpadło na pomysł rewitalizacji eksperymentu kolei brytyjskich to spróbowałbym przynajmniej raz. Choć boję się trochę co by z tego wyszło przy braku „kultury pubu”. Wódka i kebab?

## In Their Own Words: Unpublished Children's Notebooks Reveal Poignant View of History
https://www.collectorsweekly.com/articles/unpublished-childrens-notebooks/

Mam nadzieję nigdy nie musieć wybierać pomiędzy notatnikami a pociągami. To jak odpowiedzieć na pytanie ciotki, która cię podpuszcza: „Kogo kochasz bardziej, tatusia czy mamusię”.

Chodzę czasem do zaznajomionego antykwariatu czytać stare pocztówki. Oni je sprzedają dla obrazków z przodu, ale dostałem zgodę od właściciela że mogę je sobie czytać na schodach jeśli tylko nie upierdolę ich łapami. Papier, odręczne pismo, strzępy czyjegoś życia. Jestem bezwstydnym beletrystycznym podglądaczem. 

## The curious tale of Bhutan’s playable record postage stamps
https://thevinylfactory.com/features/the-curious-tale-of-bhutans-playable-record-postage-stamps/

Większość pewnie słyszała o nagrywaniu muzyki na prześwietleniach, czy o instytucji pocztówek dźwiękowych. Grające znaczki, zwłaszcza takie, które powstały jako obligacje skarbu państwa plus historia ich powstania robią za doskonałą ciekawostkę, którą można sprzedać komuś w pracy i wyjść na światowca!

## Samojebka

Napisałem chyba pięć (5!!!) tekstów na swój hompejdż zwany w 2005 blogiem. Większość z nich to jakieś nudy, ale dwa nadają się do konsumpcji.

### Szybkie życie
https://fuse.pl/beton/stop.html

W pierwszych dniach kwarantanny „włamałem się” na kamerę pokazującą moją okolice i przez noc złożyłem taki klip: https://fuse.pl/beton/images/stop/sunshine.mp4

### Światy wytworzone
https://fuse.pl/beton/fm-swiaty-wytworzone.html

## Ruchome obrazki

Stara kapela ska wydała kolekcję swoich hitów nagrywanych metodą „wszyscy osobno, wszyscy razem”. Moim skromnym zdaniem niektóre wersje brzmią lepiej niż te na albumie.

https://www.youtube.com/watch?v=0cQA6d3adPs

https://www.youtube.com/watch?v=h0rSYEoBMYM

https://www.youtube.com/watch?v=jbulqe3JRQw

https://www.youtube.com/watch?v=x3r2_1fvsYQ

Czuwaj! Niech bogowie mnie jutro obudzą na pociąg abym mógł odkryć jaka następna rzecz odpadnie mi od roweru w podróży nad zalew!